Notowania

wiadomości
28.06.2011 21:22

Narodowa Pielgrzymka Węgrów przybyła Jasną Górę

Ok. 700 pielgrzymów z Węgier, wśród nich przewodniczący węgierskiego parlamentu, dotarło we wtorek po południu na Jasną Górę. Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski to jedno z wydarzeń, związanych z przekazaniem Polsce przewodnictwa w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ok. 700 pielgrzymów z Węgier, wśród nich przewodniczący węgierskiego parlamentu, dotarło we wtorek po południu na Jasną Górę. Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski to jedno z wydarzeń, związanych z przekazaniem Polsce przewodnictwa w UE.

Węgrzy przybyli do częstochowskiego sanktuarium specjalnym pociągiem oraz autokarami z Krakowa, gdzie rozpoczęła się pielgrzymka. W środę będą modlić się w jasnogórskim klasztorze, a w czwartek odwiedzą Stary Sącz - miejsce działalności i pochówku św. Kingi z węgierskiego rodu Arpadów. Na trasie pielgrzymki znalazły się najważniejsze miejsca kultu łączące Polaków i Węgrów.

Jak podało we wtorek wieczorem biuro prasowe Jasnej Góry, wśród uczestników pielgrzymki są m.in. przewodniczący parlamentu Węgier Laszlo Koever oraz trzech biskupów: Janos Szekely, Antal Majnek oraz Jozsef Tamas. Towarzyszy im o. Botond Bator, przełożony węgierskiej prowincji paulinów - zakonu, który powstał na Węgrzech i stamtąd przywędrował do Polski. Paulini to gospodarze jasnogórskiego sanktuarium.

Węgierska pielgrzymka wiąże się z objęciem 1 lipca przez Polskę półrocznego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, czyli tzw. prezydencji. Tym samym swoją półroczną prezydencję zakończą Węgry. Narodowa Pielgrzymka Węgrów przebiega pod hasłem "Dziękujemy".

"Celem pielgrzymki jest wskazanie, że te dwa kraje - Polskę i Węgry - wiele łączy. A najważniejsze jest to, że jesteśmy katolikami, że łączy nas wiara" - podkreślił przełożony węgierskiej prowincji zakonu paulinów, o. Botond Bator, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

"Chcemy także podziękować Polakom i zauważyć, że mamy nie tylko wspólne korzenie w przeszłości, że łączy nas historia, ale także, że uczestniczymy wspólnie w tworzeniu przyszłości" - dodał paulin, nawiązując do przekazania Polsce przewodnictwa w UE właśnie przez Węgry.

Główny organizator pielgrzymki, Laszlo Budai (radny z Szigetszentmiklos, a zarazem szef samorządowej komisji kultury i mediów), podkreślił, że pielgrzymka, związana z przekazaniem prezydencji, ma pokazać Europie, iż wspólnota zbudowana jest na duchowym fundamencie. "Mam nadzieję, że Polska przejmie od Węgier tę pałeczkę w sztafecie wierności wartościom chrześcijańskim" - powiedział Budai.

Podczas pielgrzymki zostanie złożone węgierskie wotum dla Jasnej Góry. Jest to ryngraf, w którego wnętrzu umieszczono godło węgierskie i napis w dwóch językach "Dziękujemy". Natomiast paulini z Jasnej Góry ofiarują Węgrom wierną kopię Obrazu Jasnogórskiego, która trafi do specjalnej kaplicy w bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Po przywiezieniu do Budapesztu obraz zostanie oficjalnie przekazany podczas uroczystości przed gmachem węgierskiego parlamentu.

Organizatorami pielgrzymki są węgierskie stowarzyszenia przyjaźni polsko-węgierskiej i organizacja Missziotours.(PAP)

mab/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz