Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zajmie się digitalizacją

0
Podziel się:

Digitalizacja zbiorów muzealnych to nowe zadanie Narodowego Instytutu
Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Od 2013 roku instytucja stała się tzw. centrum kompetencji - czyli
instytucją zajmującą się digitalizacją na mocy decyzji ministra kultury.

Digitalizacja zbiorów muzealnych to nowe zadanie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Od 2013 roku instytucja stała się tzw. centrum kompetencji - czyli instytucją zajmującą się digitalizacją na mocy decyzji ministra kultury.

Centra kompetencji wdrażają zmiany technologiczne dotyczące digitalizacji i przechowywania danych cyfrowych, koordynują ich gromadzenie i przechowywanie, edukują kadry instytucji kultury prowadzących digitalizację oraz udostępniają i promują zasoby cyfrowe.

Od 2009 roku role centrów kompetencji w zakresie digitalizacji sprawowały cztery instytucje: Biblioteka Narodowa - w zakresie digitalizacji materiałów bibliotecznych, Narodowy Instytut Dziedzictwa (digitalizacja zabytków i muzealiów), Narodowy Instytut Audiowizualny (digitalizacja materiałów audiowizualnych), Narodowe Archiwum Cyfrowe (digitalizacja materiałów archiwalnych).

Od stycznia do instytucji tych dołączył Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ).

Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne ministerstwa kultury - w momencie uchwalenia Programu Wieloletniego Kultura+, czyli 12 października 2010 roku, kompetencje związane z digitalizacją zbiorów muzealnych zostały powierzone Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa.

"Instytucja ta miała za zadanie zarządzanie oraz koordynację działań w zakresie digitalizacji zabytków. Pojęcia zabytków oraz zbiorów muzealnych nie są jednak tożsame i wymagają różnych metod archiwizacji, opisu oraz digitalizacji zbioru. W wyniku utworzenia Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zasadne okazało się włączenie do programu instytucji, która w zakresie swoich zadań statutowych jest w stanie realizować te cele jako Centrum Kompetencji. Nastąpiło to 1 stycznia br. - w związku z aktualizacją Programu Wieloletniego Kultura+" - informuje resort.

Wspieranie działań digitalizacyjnych w instytucjach kultury jest jednym z najważniejszych działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2010, w ramach programu ministra "Zasoby cyfrowe", na działania z tym związane przeznaczono 20 mln zł. Istotnym elementem finansowego wsparcia jest uruchomiony w roku 2011 Program Wieloletni Kultura+, którego jeden z priorytetów - "Digitalizacja" w latach 2011-2015 wynosi 120 mln zł.(PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)