Notowania

podbój kosmosu
11.11.2010 12:07

Następca Hubble'a za 6,5 mld dolarów

Taki będzie koszt zbudowania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Podziel się
Dodaj komentarz
(emyerson/iStockphoto)

Koszt zbudowania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który na orbicie dokoła Słońca ma zamienić teleskop Hubble'a, po raz kolejny przekroczył przewidywania - zamiast początkowych 3,5 mld USD szacowany jest obecnie na co najmniej 6,5 mld - podała w środę NASA.

Z wewnętrznego raportu NASA - powstałego na prośbę senator Barbary Mikulski - wynika, że podczas przeglądu budżetu przeznaczonego na projekt w 2008 roku pominięto niektóre istotne koszta związane z jego realizacją lub je zbagatelizowano.

W najlepszym wypadku budowa nowego teleskopu i umieszczenie go na orbicie będą kosztowały 6,5 mld dolarów - ale tylko pod warunkiem, że NASA już w ciągu najbliższych dwóch lat wyasygnuje 500 mln dolarów ponad zaplanowany budżet. W przeciwnym razie cały projekt pochłonie jeszcze większe nakłady, a jego realizacja się przeciągnie - wskazują autorzy raportu.

Zobacz jak ma wyglądać następca teleskopu Hubble'a (ang.):

Przedstawiciele NASA z rozbrajającą szczerością tłumaczą, że najwyraźniej są lepszymi astronautami niż księgowymi. _ Umykała nam pewna część tego, co się działo _ - tłumaczył przedstawiciel Agencji Chris Scolese.

Scolese dodał, że Agencja dokonuje obecnie przeglądu swoich pozostałych przedsięwzięć. Chce w ten sposób znaleźć pieniądze na załatanie dziury w budowie teleskopu Webba, a także sprawdzić, czy bez swojej wiedzy sponsoruje podobnie kosztowne projekty.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t10403.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pierwszy;zalogowy;lot;turystycznego;statku;kosmicznego,76,0,644940.html) Pierwszy załogowy lot turystycznego statku kosmicznego

Według pierwotnych zamierzeń teleskop Webba miał powędrować na orbitę już w 2007 roku, który potem zamieniono na rok 2014. Teraz mówi się, że najwcześniejszym możliwym terminem jest wrzesień 2015 roku.

Mimo tych przeszkód, teleskop Webba będzie co najmniej 100 razy potężniejszy od Hubble'a, _ wart włożonych weń pieniędzy _ - przypomniał astronauta i profesor na University of California, Garth Illingworth.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t112995.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/sport_podroze/artykul/wycieczka;w;kosmos;za;200;tysiecy;dolarow,15,0,690447.html) Wycieczka w kosmos za 200 tysięcy dolarów Komercyjny statek Enterprise po raz pierwszy poleciał na orbitę okołoziemską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t95563.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/ostatni;lot;promu;kosmicznego;atlantis,196,0,625348.html) Ostatni lot promu kosmicznego Atlantis O 14.48 czasu polskiego amerykański prom kosmiczny powrócił ze swojej ostatniej misji.
Tagi: podbój kosmosu, kosmos, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz