Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NATO i Rosja chcą znaleźć kompromis ws. CFE

0
Podziel się

NATO i Rosja na pierwszym formalnym
spotkaniu od czasu rosyjsko-gruzińskiej wojny w sierpniu,
zademonstrowały w środę chęć znalezienia kompromisu w sprawie
układu o redukcji sił konwencjonalnych w Europie (CFE) -
poinformował rzecznik sojuszu.

bEiTljDV

NATO i Rosja na pierwszym formalnym spotkaniu od czasu rosyjsko-gruzińskiej wojny w sierpniu, zademonstrowały w środę chęć znalezienia kompromisu w sprawie układu o redukcji sił konwencjonalnych w Europie (CFE) - poinformował rzecznik sojuszu.

"Układ CFE należy do tych spraw, w których wydaje się, że wystąpiła chęć kompromisu" - powiedział James Apparthurai w trakcie spotkania ambasadorów 29 państw uczestniczących w obradach Rady NATO-Rosja w Brukseli.

Rzecznik podkreślił, że dyskusje na ten temat trwały już na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), jednak powinny być też prowadzone w Radzie NATO-Rosja.

bEiTljDX

Nie wdając się w szczegóły, Apparthurai dodał, że po ośmiu miesiącach przerwy w spotkaniach Rady Rosja-NATO z powodu konfliktu rosyjsko-gruzińskiego "doszło do zasadniczej wymiany poglądów nie tylko co do konieczności uzyskania porozumienia, lecz także w sprawach konkretnych".

Przypomniał, że pomimo dyplomatycznego napięcia Rosja i NATO nie przerwały bliskiej współpracy w takich dziedzinach, jak piractwo czy wojna w Afganistanie.

Dyplomaci obu stron poinformowali, że jednym z głównych celów środowych rozmów było przygotowanie spotkania między ministrami spraw zagranicznych państw NATO i rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem, planowanego na drugą połowę maja.

Moskwa w grudniu 2007 roku wprowadziła jednostronne moratorium na wykonywanie zapisów układu CFE z 1990 roku.

bEiTljEd

Przed środowym spotkaniem w Brukseli sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer wymienił układ CFE jako jedną z wielkich kontrowersji, obok integralności terytorialnej Gruzji, które mają być omawiane ze stroną rosyjską.

Relacje na linii NATO-Moskwa wyraźnie poprawiły się, gdy szefowie państw NATO na szczycie w Strasburgu na początku kwietnia zaaprobowali wznowienie formalnych kontaktów z Rosją.

Moskwa niedawno zgodziła się, aby państwa NATO wykorzystały terytorium rosyjskie do transportu dostaw militarnych dla sił międzynarodowych w Afganistanie. NATO chce także, aby Rosja otworzyła swą przestrzeń powietrzną dla lotniczego transportu wojskowego. (PAP)

jo/ kar/

bEiTljEe

6878 7175 arch.

bEiTljEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)