Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO nie jest gotowe do redukcji nuklearnego arsenału taktycznego

0
Podziel się:

Przedstawiciele szczebla dowódczego NATO na spotkaniu w Halifaxie dali do
zrozumienia, że przywódcy Sojuszu prawdopodobnie nie noszą się z zamiarem dyskutowania w Lizbonie
redukcji taktycznego arsenału nuklearnego.

Przedstawiciele szczebla dowódczego NATO na spotkaniu w Halifaxie dali do zrozumienia, że przywódcy Sojuszu prawdopodobnie nie noszą się z zamiarem dyskutowania w Lizbonie redukcji taktycznego arsenału nuklearnego.

NATO-owscy przywódcy będą 19 i 20 listopada obradować w stolicy Portugalii nad przyszłością liczącej już 61 lat organizacji.

Wśród tematów spotkania są "prestrategiczne" (operacyjno-taktyczne) bronie nuklearne i obrona przeciwrakietowa. Oba te tematy żywo interesują prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, zaproszonego na lizbońskie spotkanie.

Według cytowanych wyższych oficerów NATO, sprawa amerykańskiego arsenału atomowego w Europie, umiejscowionego tam swego czasu jako środek odstraszania przed ewentualną rosyjską inwazją, nie będzie przedmiotem dyskusji na spotkaniu NATO.

"Tak długo, jak długo świat pozostaje światem nuklearnym, NATO powinno zachować swą broń nuklearną" - oświadczył na forum w Halifaxie francuski generał Stephane Abrial, szef Sojuszniczego Dowództwa Transformacji.

Spotkanie zakończyło się w niedzielę w stolicy kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja.

Kanadyjski minister obrony Peter MacKay oświadczył w wypowiedzi dla ukazującego się w Kanadzie dziennika "Globe and Mail", że jego zdaniem jest mało prawdopodobne, abyśmy stali się świadkami rozszerzenia się ruchu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Arsenał nuklearny Europy pozostaje przedmiotem tarć z Rosją, ale również wywołuje kontrowersje w łonie samego NATO - pisze AFP w depeszy na temat spotkania w Halifaxie. Z jednej strony są Niemcy, kraje Beneluksu i Norwegia, z drugiej zaś Polska i Szwecja, których stanowisko w tej sprawie jest zbliżone do poglądów USA, na razie niezbyt skłonnych do eliminacji taktycznej broni jądrowej - dodaje agencja.

Podsekretarz obrony USA Michele Flournoy przypomniała, że nowy traktat w sprawie redukcji broni strategicznych (START), który negocjowały w kwietniu Stany Zjednoczone i Rosja, określił na 1550 liczbę głowic atomowych, jakie miałoby zachować każde z nich; jest to o 30 proc. mniej w porównaniu z uzgodnieniami z 2002 roku.

"To nie strategiczna broń jądrowa powinna stać się najważniejszym punktem przyszłych negocjacji" - powiedziała na konferencji w Halifaxie i dodała: "Jest to cel długoterminowy".

"Powinniśmy - podkreśliła - zacząć od doprowadzenia do przejrzystości w tych sprawach. Na przykład uzyskać dane dotyczące dokładnych rozmiarów rosyjskiego arsenału w Europie. Powinniśmy spróbować dojść do porozumienia w sprawie wycofania tej broni, która znajduje się w sąsiedztwie granic państw NATO i Rosji".

W kwietniu sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła, że ewentualne wycofanie 240 amerykańskich bomb atomowych przenoszonych przez samoloty stacjonujące w Europie jest uzależnione od redukcji rosyjskiego arsenału atomowego tej samej kategorii, to jest broni taktycznych i prestrategicznych w Europie. (PAP)

ik/ mc/

7653016

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)