Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO: O wznowieniu formalnych stosunków z Rosją - w czwartek

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych państw
członkowskich NATO mają w czwartek zdecydować w Brukseli o
całkowitym wznowieniu formalnych stosunków NATO-Rosja zamrożonych
od konfliktu gruzińskiego w sierpniu ubiegłego roku.

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich NATO mają w czwartek zdecydować w Brukseli o całkowitym wznowieniu formalnych stosunków NATO-Rosja zamrożonych od konfliktu gruzińskiego w sierpniu ubiegłego roku.

"Z nieformalnych rozmów wydaje się, że jest konsensus wszystkich państw sojuszniczych, aby otworzyć nowy rozdział współpracy z Rosją, ale na decyzje trzeba poczekać do czwartku" - powiedział we wtorek dziennikarzom ambasador Polski przy NATO Bogusław Winid.

"Wydaje się, że w chwili obecnej żadne z państw nie zgłasza tutaj weta" - dodał.

Tłumaczył, że decyzja ta jest wypracowywana od kilku miesięcy, a kraje członkowskie uznają, że Rosja jest istotnym partnerem, jeśli chodzi działania natowskich sił ISAF w Afganistanie. Rosja może wspomóc działania sojusznicze poprzez umożliwienie transportu kolejowego dla ISAF do Afganistanu przez swoje terytorium.

Także rzecznik NATO James Appathurai przyznał w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że jest "generalny konsensus, by rozmawiać z Rosją na wszystkich poziomach", zastrzegając, że należy poczekać do czwartku z ostateczną decyzją.

Obecnie, po grudniowej decyzji szefów dyplomacji krajów Sojuszu, NATO prowadziło tylko nieformalne stosunki z Rosją, które przejawiały się m.in. spotkaniami na poziomie ambasadorów państw NATO z rosyjskim ambasadorem Dmitrijem Rogozinem. Od sierpnia nie prowadzono natomiast spotkań w formule Rady NATO-Rosja na poziomie ministerialnym.

Zmiana w stanowisku NATO - jak nie ukrywają źródła w kwaterze głównej - ma związek ze zmianą stanowiska USA po objęciu urzędu prezydenta przez Baracka Obamę. Ponadto stosunki z Rosją wznowiła wcześniej Unia Europejska i NATO nie chce pozostawać "poza nawiasem".

Niewykluczone, że już w czwartek sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer poinformuje, na kiedy zaplanowane jest pierwsze od konfliktu w Gruzji spotkanie tej Rady.

Wznowienie formalnych stosunków oznaczać też będzie wznowienie współpracy wojskowej (np. udział okrętów rosyjskich w natowskiej misji na Morzu Śródziemnym) czy w ramach rozmaitych programów, np. badań nad materiałami wybuchowymi czy współpracy na wypadek klęsk żywiołowych.

W grudniu ministrowie zgodzili się na "warunkowe i stopniowe" wznowienie relacji z Rosją. Jaap de Hoop Scheffer zaznaczył wówczas, że wznowienie kontaktów z Rosją nie oznacza zmiany zdania w sprawie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego; NATO uznało, że Rosja zastosowała w nim "nieproporcjonalne" siły. Sojusz nie akceptuje też rosyjskich gróźb dotyczących rozmieszczenia rakiet w pobliżu jego granic.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)