Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NATO: Porozumienie o kontroli statków płynących do Libii

0
Podziel się

#
źródła dyplomatyczne o wprowadzeniu przez NATO strefy zakazu lotów
#

bEhVwfbF

# źródła dyplomatyczne o wprowadzeniu przez NATO strefy zakazu lotów #

22.03. Bruksela (PAP) - NATO przystąpi wkrótce do kontrolowania statków płynących do Libii, egzekwując embargo na dostawy broni do tego kraju, pomoże też w egzekwowaniu zakazu lotów. Ambasadorzy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego porozumieli się w tej sprawie we wtorek w Brukseli.

PAP dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych, że w najbliższych dniach NATO powinno zatwierdzić wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią.

bEhVwfbH

NATO zdecydowało się pomóc w egzekwowaniu zakazu lotów, "żeby chronić ludność cywilną przed przemocą stosowaną przez reżim (Muammara) Kadafiego" - poinformował w oświadczeniu przesłanym PAP we wtorek po południu sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Potwierdził też kontrolowanie statków, wobec których pojawią się podejrzenia, że mogą naruszać embargo na dostawy broni do Libii, nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Informację taką powołując się na źródła dyplomatyczne, podała wcześniej agencja dpa.

"NATO zdecydowało się uruchomić operację w celu wymuszenia nałożonego na Libię embarga na dostawy broni. Wszyscy członkowie Sojuszu są zdeterminowani, by wypełnić obowiązki wynikające z rezolucji Narodów Zjednoczonych, by powstrzymać nieakceptowalną przemoc wobec ludności cywilnej w Libii" - czytamy w oświadczeniu.

Sekretarz generalny dodał, że dowódca sił NATO uruchamia okręty i samoloty Sojuszu w centralnej części Morza Śródziemnego, by monitorowały sytuację a w razie potrzeby egzekwowały zakaz transportu broni do Libii.

bEhVwfbN

"Będą one prowadzić operację w zakresie monitorowania, raportowania, a w razie potrzeby - zakażą przewozu nielegalnej broni lub najemników przez podejrzane statki. Będzie to realizowane w ścisłej współpracy z żeglugą handlową i organizacjami regionalnymi" - wyjaśnił sekretarz generalny NATO.

Dyplomata NATO powiedział we wtorek wieczorem PAP, że "za dwa-trzy dni powinno zostać zatwierdzone wprowadzenie strefy zakazu lotów przez Sojusz" Północnoatlantycki. Zdaniem proszącego o anonimowość dyplomaty nie oznacza to jednak, że wszystkie kraje członkowskie NATO bedą musiały wysłać swoje samoloty.

Od soboty koalicja USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Włoch prowadzi operację "Świt Odysei", mającej powstrzymać ataki wojsk Kadafiego na ludność cywilną. Operacja jest prowadzona w oparciu o rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. (PAP)

icz/ jzi/ az/ ap/

bEhVwfci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)