Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO: przekazywanie kraju Afgańczykom może zahaczyć o rok 2015

0
Podziel się:

Przekazywanie przez NATO odpowiedzialności za kraj Afgańczykom może
przedłużyć się w niektórych regionach "do 2015 roku i dalej" ze względu na trudności w sferze
bezpieczeństwa - ocenił w środę natowski dyplomata.

Przekazywanie przez NATO odpowiedzialności za kraj Afgańczykom może przedłużyć się w niektórych regionach "do 2015 roku i dalej" ze względu na trudności w sferze bezpieczeństwa - ocenił w środę natowski dyplomata.

Cywilny przedstawiciel NATO w Afganistanie Mark Sedwill ocenił, że proces przekazywania odpowiedzialności może przedłużyć się "do 2015 roku i po nim" w niektórych regionach kraju, które wciąż mają problemy z utrzymaniem bezpieczeństwa.

"Koniec 2014 roku nie oznacza, że misja się zakończy; misja się zmieni" - powiedział Sedwill dziennikarzom w Kabulu.

Sprawa wycofania się natowskich Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) z Afganistanu jest jednym z priorytetów szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w piątek i sobotę w Lizbonie.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj podał rok 2014 jako termin całkowitego przejęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju przez afgańskie wojsko i policję.

Niektóre państwa wątpią, czy afgańskie siły będą wystarczająco gotowe, żeby w tych ramach czasowych zmieścić się z przejmowaniem odpowiedzialności za kraj. Jednak amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton i minister obrony Robert Gates określili wskazany przez Karzaja termin jako realistyczny.

Podczas szczytu w Lizbonie prezydent USA Barack Obama i przywódcy 27 pozostałych krajów NATO podpiszą plan stopniowego przekazywania we wszystkich 34 prowincjach odpowiedzialności za bezpieczeństwo afgańskiemu wojsku i policji w latach 2011-2014.

Cały proces ma się rozpocząć od przekazania kilku względnie spokojnych prowincji. Jego ogólny przebieg będzie zależał od przegrupowania i ewentualnego wycofania sił amerykańskich i ISAF.

Przed przekazaniem prowincji afgańskim siłom bezpieczeństwa, przedstawiciele strony afgańskiej i NATO będą musieli ocenić, czy będą one w stanie zapewnić bezpieczeństwo, oraz czy miejscowy rząd jest dość silny, by przejąć władzę. Pod uwagę zostaną też wzięte ewentualne nierozwiązane konflikty, które mogłyby zdestabilizować sytuację na danym obszarze.

Ponadto na szczycie państwa NATO mają podpisać długoterminową umowę partnerską z Afganistanem, skupiającą się na szkoleniu afgańskich sił bezpieczeństwa także po 2014 roku. (PAP)

cyk/ ro/

7715002 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)