Notowania

wiadomości
06.07.2011 18:33

NATO przyjmie 13 lipca delegację powstańców libijskich

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował w środę, że delegacja libijskich powstańców z Bengazi zostanie przyjęta 13 lipca przez Radę NATO w siedzibie tej organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował w środę, że delegacja libijskich powstańców z Bengazi zostanie przyjęta 13 lipca przez Radę NATO w siedzibie tej organizacji.

"Rada NATO (skupiająca ambasadorów państw Sojuszu) odbędzie informacyjne spotkanie z Mahmudem Dżebrilem i innymi przedstawicielami Narodowej Rady Libijskiej" - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodał, że tego dnia spotka się także osobno z Dżebrilem.

Wcześniej źródła dyplomatyczne informowały o przewidywanej rozmowie Rasmussena z Dżebrilem, jednak spotkanie powstańców z przedstawicielami całego Sojuszu uznawane jest za krok w kierunku międzynarodowego uznania Narodowej Rady Libijskiej.

Dodatkowo Dżebril ma spotkać się w przyszłym tygodniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Rasmussen na konferencji powiedział także, że NATO nie ma potwierdzonych informacji, jakoby przywódca Libii Muammar Kadafi planował oddanie władzy, o czym donosiły we wtorek rosyjskie media.

Przypomniał, że od rozpoczęcia w marcu nalotów na Libię Sojusz zniszczył już 2700 "ważnych celów militarnych" - w tym 600 czołgów i artylerii oraz 800 składów amunicji.

Rosyjski dziennik "Kommiersant" napisał we wtorek, powołując się na wysoko postawione źródło w rządzie Rosji, że Kadafi jest gotów ustąpić w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. "Pułkownik wysyła sygnały, że jest gotów oddać władzę w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. I istnieje gotowość dostarczenia mu takich gwarancji" - cytuje gazeta wspomniane źródło.

Rosyjski dziennik podkreśla jednak, że Kadafi wysuwa jedno żądanie, które może nie zostać zaakceptowane przez opozycję. Chce mianowicie, by w wyborach, które zostaną rozpisane w razie jego odejścia, mógł startować jego syna Saif. (PAP)

jo/ ro/

9341714 9342252

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz