Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naukowcy: Na Enceladusie jest woda

0
Podziel się:

W lodowych dżetach wyrzucanych przez wulkany na Enceladusie istnieje dużo
ujemnie naładowanych jonów wodnych. To kolejny dowód na to, że jest tam woda - informuje najnowszy
numer czasopisma "Icarus".

W lodowych dżetach wyrzucanych przez wulkany na Enceladusie istnieje dużo ujemnie naładowanych jonów wodnych. To kolejny dowód na to, że jest tam woda - informuje najnowszy numer czasopisma "Icarus".

Enceladus to jeden z księżyców Saturna. Został on odkryty w roku 1789. Satelita ten ma średnicę 500 kilometrów i obiega Saturna po prawie kołowej orbicie, w odległości 238 tysięcy kilometrów. Odbija prawie 90 proc. padającego nań światła, co jest rekordem w naszym Układzie Słonecznym.

Sonda Cassini kilkukrotnie przeleciała nisko nad powierzchnią Enceladusa fotografując ją i badając materiał z dżetów. Podczas przelotu w marcu 2008 roku spektrometr plazmowy sondy zarejestrował duże ilości ujemnie naładowanych jonów wodnych. Jony takie powstają w dużych ilościach w miejscach, gdzie cząsteczki wody poruszają się ze znaczącą prędkością. Są obecne, na przykład, w ziemskich wodospadach czy dużych falach oceanicznych.

Wyniki te to kolejny dowód na to, że pod lodową skorupą Enceladusa znajduje się ocean ciekłej wody - pisze "Icarus". Wiemy też, że znajdują się tam atomy węgla, a tam gdzie jest woda, węgiel i ciepło pozwalające utrzymać wodę w stanie ciekłym, istnieją podstawowe warunki do budowy życia. (PAP)

Więcej w Serwisie Naukowym PAP

aol/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)