Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Naukowcy pomogą we wdrażaniu strategii innowacji dla Śląska

0
Podziel się

Śląscy naukowcy pomogą samorządowi woj. śląskiego w pracach nad wdrażaniem
Regionalnej Strategii Innowacji. W piątek wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych
podpisali m.in. rektorzy trzech śląskich uczelni oraz marszałek województwa.

bEgiJSAB

Śląscy naukowcy pomogą samorządowi woj. śląskiego w pracach nad wdrażaniem Regionalnej Strategii Innowacji. W piątek wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych podpisali m.in. rektorzy trzech śląskich uczelni oraz marszałek województwa.

Budżet projektu, który będzie realizowany do 2012 r., wynosi 10 mln zł. Środki pochodzą przede wszystkim z programu operacyjnego "Kapitał ludzki". Samorządowcy liczą, że dzięki projektowi, przy współpracy ludzi nauki, uda się skutecznie skłonić śląskie firmy i instytucje do wdrażania nowatorskich rozwiązań.

"Naszym celem jest utrzymanie wiodącej roli woj. śląskiego w Polsce i wypromowanie regionu jako wiodącego w Europie" - powiedział w piątek marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski.

bEgiJSAD

Marszałek przyznał, że do urzędu marszałkowskiego docierają sygnały, iż Śląskie zaczyna odstawać od innych liderów innowacyjności, takich jak Mazowsze, Wielkopolska czy Dolny Śląsk. Strategia i projekt wspierający jej wdrażanie mają sprawić, że "strumień innowacyjności" nie ominie regionu.

Do współpracy przy realizacji projektu samorządowcy zaprosili trzy katowickie placówki naukowe: Akademię Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego, Akademię Sztuk Pięknych oraz Główny Instytut Górnictwa, a także Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Rektor katowickiej Akademii Ekonomicznej prof. Jan Pyka podkreślał, że żadne przedsięwzięcie techniczne nie odniesie sukcesu rynkowego, jeśli nie zostanie wsparte ekonomiką. "Będziemy pracować nad weryfikacją i ukierunkowywaniem projektu od strony ekonomicznej. Chcemy podpowiadać, w jaki sposób komercjalizować tą wiedzę" - powiedział PAP rektor.

We wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań na Śląsku mają pomóc "menedżerowie innowacyjności", którzy będą kształceni w ramach studiów podyplomowych na Politechnice Śląskiej.

bEgiJSAJ

"Chcemy stworzyć sieć kreatorów innowacyjności w śląskich przedsiębiorstwach i samorządach lokalnych, którzy będą propagować idee innowacyjności oraz rozwiązania technologiczne i produktowe, powstające na naszej uczelni" - wyjaśnił rektor politechniki, prof. Andrzej Karbownik.

Promocją i oprawą wizualną projektu zajmą się studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. "Tak było od wieków, że sztuka i technologia zawsze szły ze sobą w parze" - przypomniał rektor tej uczelni, prof. Marian Oslislo.

Eksperci przekonują, że postawienie na innowacje w przyszłości może przesądzić o konkurencyjności śląskiej gospodarki. Gdy za kilka lat Polska zacznie tracić pozycję "kraju taniej siły roboczej", jakim jest dziś dla zagranicznych inwestorów, o atrakcyjności inwestowania może decydować właśnie otwartość na innowacje.

Wśród innych kluczowych dla konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności inwestycyjnej czynników wymieniają m.in. dostęp do wysokiej klasy specjalistów i infrastruktury badawczej oraz sprawną sieć wspierania innowacji i transferu technologii.

bEgiJSAK

Śląskie było pierwszym województwem w kraju, które przyjęło regionalną strategię innowacji i rozpoczęło budowę Śląskiego Systemu Innowacji, służącego jej wdrożeniu. Prace w tym zakresie trwają na Śląsku od około ośmiu lat. W tym czasie odbyły się m.in. konsultacje społeczne, rozpoczęto też tworzenie spójnej sieci instytucji - podmiotów otoczenia biznesu, placówek badawczo-rozwojowych, uczelni - wspierających innowacyjność.

Na Śląsku jest ponad sto ośrodków badawczych i instytucji wspierających biznes, które chcą pomagać małym i średnim firmom, wspierając ich konkurencyjność i innowacyjność. Wdrażanie innowacji wciąż napotykało jednak bariery. Teraz, dzięki unijnym środkom na wsparcie innowacyjności, śląskie firmy i instytucje mogły otrzymać konkretne pieniądze, np. na zakup i wdrożenie technologii czy patentów.

We wdrażaniu innowacji mają pomóc m.in. istniejące centra transferu technologii i komercjalizacji wynalazków, instytucje finansujące przedsięwzięcia małych i średnich firm, branżowe punkty konsultacyjne, placówki doradcze, fundusze stypendialne, branżowe ośrodki technologiczne, parki technologiczne itp. (PAP)

toe/ mab/ hes/ jra/

bEgiJSBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)