Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naukowcy stworzyli program komputerowy pomocny w walce z przestępcami

0
Podziel się:

Program analizujący dane teleinformatyczne, m.in. na potrzeby policyjnych
kryminalistyków, stworzyli naukowcy z Katedry Informatyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Według jej twórców umiejętnie wykorzystywany pomoże np. w ustalaniu członków grup przestępczych.

Program analizujący dane teleinformatyczne, m.in. na potrzeby policyjnych kryminalistyków, stworzyli naukowcy z Katedry Informatyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Według jej twórców umiejętnie wykorzystywany pomoże np. w ustalaniu członków grup przestępczych.

Aplikacja Link/Mamut pracuje już w Straży Granicznej, wdraża ją także pilotażowo policja. Powstała jako jeden z projektów rozwijanych w ramach Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak powiedział PAP współtwórca systemu Grzegorz Dobrowolski z Akademii Górniczo-Hutniczej, narzędzie przetwarza, zestawia i wizualizuje dane pochodzące ze skomputeryzowanych, masowych źródeł informacji. Wspiera w ten sposób analityków kryminalnych badających w trakcie śledztwa m.in. billingi i wyciągi bankowe. Po analizie danych program może narysować diagramy zależności i kontaktów, np. pomiędzy członkami grupy przestępczej.

"Analityk, badając przy pomocy programu billingi grupy podejrzewanych osób, stawia hipotezę wraz z wyrysowanym grafem: kto z tych osób należy do grupy, a kto nie, kto pełni funkcję przywódczą, a kto jest +żołnierzem+. Program powstawał w ścisłej współpracy z policyjnymi ekspertami" - powiedział Dobrowolski.

System jest dostosowany także do pracy innych służb. Niektóre funkcje zostały przygotowane na życzenie Straży Granicznej i pomagają jej np. w śledzeniu aktywności przemytników.

Koordynator Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) Zbigniew Rau powiedział, że narzędzia wspierające analizę kryminalną były dostępne już wcześniej. "Są one jednak bardzo drogie, często nie do końca dostosowane do specyfiki rodzimej przestępczości, szybko pozostające w tyle za przemyślnością i możliwościami technicznymi przestępców" - wyjaśnił.

Jak powiedział PAP sekretarz PPBW Rashel Talukder, program został przekazany Komendzie Głównej Policji, obecnie jest wdrażany pilotażowo w województwie małopolskim.

"Do jego obsługi przeszkolonych zostało do tej pory kilkudziesięciu funkcjonariuszy, wykorzystują oni program w ramach swoich obowiązków" - powiedział.

Budowa aplikacji Link/Mamut sfinansowana została przy współudziale środków unijnych. Jak podkreślił Dobrowolski, rozwiązanie to jest bez porównania tańsze od dotychczas stosowanych narzędzi firm zagranicznych.

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest koordynatorem projektów badawczych w dziedzinie bezpieczeństwa, realizowanych w dziewięciu jednostkach naukowych z całego kraju. Wśród jednostek uczestniczących w pracach PPBW są także m.in. Sąd Najwyższy, policja i prokuratura.

Wśród rozwijanych projektów w ramach PPBW są m.in. budowa systemu automatycznej transkrypcji mowy na tekst, systemu wspomagającego identyfikację i zwalczanie przestępczości oraz opracowanie nowych algorytmów kryptograficznych. (PAP)

rpo/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)