Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naukowcy zbadają szczątki mamutów i turów z okolic Olsztyna

0
Podziel się:

Naukowcy zbadają, ile lat mają ciosy mamutów i szczątki turów zgromadzone w
Muzeum Przyrody w Olsztynie. Krakowscy eksperci będą badać fragmenty prehistorycznych zwierząt
metodą radiowęglową, oznaczając izotopy węgla.

Naukowcy zbadają, ile lat mają ciosy mamutów i szczątki turów zgromadzone w Muzeum Przyrody w Olsztynie. Krakowscy eksperci będą badać fragmenty prehistorycznych zwierząt metodą radiowęglową, oznaczając izotopy węgla.

Jak poinformował PAP kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz naukowcy z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie pobrali zachowane fragmenty prehistorycznych zwierząt znajdujące się w olsztyńskiej placówce.

"Byli bardzo zadowoleni, że te szczątki nie były konserwowane, gdyż konserwacja mogłaby zafałszować wynik badań. Szczątki zostaną zbadane w laboratorium radiowęglowym w Poznaniu. W ten sposób poznamy datowanie szczątków turów i mamutów znalezionych na obecnych terenach Warmii i Mazur" - powiedział Szymkiewicz.

Wyjaśnił, że konserwacja czy klejenie szczątków zwierząt prehistorycznych może uniemożliwić właściwe ich datowanie, ponieważ klej używany do wzmocnienia fragmentów wnika w masę kostną fałszując wyniki. Wadą klejenia szczątków jest także to, że klej jest pochodzenia zwierzęcego.

Badania krakowskich ekspertów to ogólnopolski projekt pod nazwą "Fauna ssaków polskich w późnym plejstocenie i holocenie".

Wśród badanych przez naukowców z Krakowa szczątków prehistorycznych zwierząt jest cios mamuta znaleziony wiosną przy budowie drogi krajowej nr 7 koło Elbląga.

Na to niezwykłe znalezisko - półmetrowy fragment ciosu natrafił pracownik firmy budowlanej, gdy na plac budowy przywieziono kruszywo z pobliskiej żwirowni.

Oprócz ciosu w zbiorach olsztyńskiej placówki są także zęby trzonowe mamuta, skamieniała czaszka woła piżmowego, poroża reniferów oraz szczątki prażubra i tura. (PAP)

ali/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)