Notowania

nawałnice w polsce
08.08.2012 10:25

Nawałnice w Śląskim. Przywrócono dostawy prądu

W środę rano prądu nie miało jeszcze 19 odbiorców z rejonu Rybnika, 10 z okolic Wodzisławia Śląskiego i ośmiu z rejonu Mikołowa. Awarie mają być usunięte jeszcze w środę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do dzisiejszego poranka służby energetyczne przywróciły dostawy energii do większości odbiorców pozbawionych prądu po gwałtownych nawałnicach, jakie przeszły nad woj. śląskim w nocy z poniedziałku na wtorek. Energii nie miało prawie 10 tys. gospodarstw.

Jak podało wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego w Katowicach, w środę rano prądu nie miało jeszcze 19 odbiorców z rejonu Rybnika, 10 z okolic Wodzisławia Śląskiego i ośmiu z rejonu Mikołowa. Awarie mają być usunięte jeszcze w środę.

We wtorek nawałnice pozbawiły dostaw prądu ok. 2,4 tys. odbiorców w powiatach zawierciańskim i będzińskim (gmina Bobrowniki) oraz ok. 7 tys. w powiatach wodzisławskim i rybnickim.

Nie ma już problemów z dostawami energii w gminie Żarnowiec w powiecie zawierciańskim, która została najbardziej poszkodowana - w ciągu ostatniego miesiąca po raz drugi nad tą miejscowością przeszła trąba powietrzna. Największych spustoszeń dokonała w samym Żarnowcu oraz sołectwach Łany Wielkie, Łany Małe, Udórz i Koryczany.

W gminie Żarnowiec uszkodzonych zostało 20 dachów budynków mieszkalnych, 61 dachów budynków gospodarczych (niektóre wraz ze znajdujących się w nich sprzętem rolniczym) i pięć w obiektach użyteczności publicznej, m.in. w urzędzie gminy, przychodni i wiejskim domu kultury; zerwane zostały dachówki kościoła. O sile zjawiska świadczą dziesiątki połamanych i powalonych drzew, przeniesione porywem powietrza blaszane garaże, pogięte bariery mostów, zerwane napowietrzne przewody energetyczne. W ruinę zamienił się park na żarnowieckim rynku.

W Żarnowcu działa wojewódzka komisja do spraw szacowania strat przy klęskach żywiołowych, wkrótce na miejsce przyjedzie też specjalna grupa do spraw szacowania strat z PZU. Wójt gminy czyni starania, aby jak najszybciej przybyli likwidatorzy innych ubezpieczycieli.

11 dachów budynków mieszkalnych i pięć dachów budynków gospodarczych zostało uszkodzonych także w powiecie wodzisławskim (w gminach Radlin, Rydułtowy, Gorzyce i Wodzisław Śląski), natomiast w Rybniku zostały uszkodzone cztery dachy w budynkach mieszkalnych i dwa w obiektach gospodarczych.

Czytaj więcej o skutkach pogody w Polsce w Money.pl
Boni ujawnił, kiedy ruszą odszkodowania Rząd wypłaci zasiłki dla poszkodowanych przez ostatnie nawałnice.
Aż 40 zniszczonych budynków, w 2 godziny Tylko w gminie Sobków, po godzinie 6 rano - w ciągu dwóch godzin po zakończeniu burzy, zgłoszono ponad 40 uszkodzonych budynków.
Gwałtowne ulewy nad Polską. Tym razem w... 50 zgłoszeń o podtopieniach odebrali strażacy po przejściu nad Gdańskiem gwałtownej ulewy w piątek po południu. Strażacy usuwają skutki deszczu także poza Trójmiastem; burza z gradem połamała drzewa w Kościerzynie.
Tagi: nawałnice w polsce, śląskie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz