Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nazwisko Porsche usunięte z tablic w rodzinnym mieście konstruktora

0
Podziel się:

Władze Vratislavic nad Nisou w Czechach, rodzinnego miasteczka Ferdinanda
Porschego, twórcy Volkswagena i producenta samochodów sportowych Porsche, postanowiły usunąć z
tablic pamiątkowych nazwisko konstruktora z powodu jego związków z nazizmem.

Władze Vratislavic nad Nisou w Czechach, rodzinnego miasteczka Ferdinanda Porschego, twórcy Volkswagena i producenta samochodów sportowych Porsche, postanowiły usunąć z tablic pamiątkowych nazwisko konstruktora z powodu jego związków z nazizmem.

Ferdinand Porsche (1875-1951) urodził się we Vratislavicach nad Nisou (za czasów monarchii austrowęgierskiej nazywały się Maffersdorf), które liczą obecnie 8 400 mieszkańców. W całym miasteczku było osiem tablic upamiętniających konstruktora.

Kilkuset mieszkańców, wśród nich grupa byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, od dłuższego czasu domagała się ich usunięcia.

"Jako konstruktor samochodów i wynalazca Porsche był genialny, ale w latach wojny był honorowym członkiem nazistowskiej partii władzy, i o tym nie wspomniano na tablicach pamiątkowych ani w miejskim muzeum poświęconym temu człowiekowi" - powiedział dziennikarzom burmistrz Vratislavic, Alesz Preisler.

"Nie mamy jednak nic przeciwko Porsche'owi jako inżynierowi, konstruktorowi popularnego +garbusa+" - dodał burmistrz, wyjaśniając, dlaczego Vratislavice z zadowoleniem przyjęły niedawny zakup domu muzeum rodziny Porsche przez grupę Skoda Auto, czeskiego producenta Volkswagenów.

Skoda Auto zamierza przebudować i zmodernizować muzeum Ferdinanda Porschego, w którym mieści się również liczący 70 członków czeski klub posiadaczy samochodów marki Porsche.

Zakłady należące do Ferdinanda Porschego pracowały podczas II wojny światowej na potrzeby armii hitlerowskiej, a siłę roboczą stanowili tam robotnicy przymusowi z krajów okupowanych. (PAP)

ik/ mc/

15164810

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)