Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: dzienne obroty na rynku walutowym w kwietniu wyniosły 7,5 mld dolarów

0
Podziel się:

Średnie dzienne obroty na krajowym rynku walutowym wyniosły w kwietniu 2013
r. 7 mld 564 mln dolarów - poinformował NBP w opublikowanym w czwartek raporcie poświęconym
wielkości obrotów na rynku walutowym i rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych w Polsce.

Średnie dzienne obroty na krajowym rynku walutowym wyniosły w kwietniu 2013 r. 7 mld 564 mln dolarów - poinformował NBP w opublikowanym w czwartek raporcie poświęconym wielkości obrotów na rynku walutowym i rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych w Polsce.

Zgodnie z informacją NBP średnie dzienne obroty netto na krajowym rynku walutowym w kwietniu 2013 r. były o 4 proc. niższe w porównaniu z wartością transakcji zawartych w kwietniu 2010 r. W raporcie wskazano, że najczęściej zawierano transakcje z udziałem złotego. Ich średnia dzienna wartość wyniosła w kwietniu 2013 r. 5 mld 446 mln dol.

"Przeważały operacje z podmiotami finansowymi - ponad 85 proc. obrotów netto na krajowym rynku walutowym. Transakcje zawarte przez banki krajowe z podmiotami powiązanymi kapitałowo stanowiły co najmniej 25 proc. obrotów netto i co najmniej 33 proc. operacji z nierezydentami" - napisano w raporcie.

NBP poinformował, że średnie dzienne obroty netto na rynku kasowych transakcji walutowych wzrosły o prawie 19 proc. w porównaniu z poprzednią edycją badania i w kwietniu 2013 r. wyniosły 2 mld 324 mln dol., z czego 1 mld 625 mln dol. stanowiły operacje z podmiotami finansowymi, głównie nierezydentami.

"Średnia dzienna wartość transakcji wymiany złotego wyniosła 1 mld 730 mln dol. i w porównaniu z kwietniem 2010 r. była o około 23 proc. wyższa. Aktywność krajowych podmiotów niefinansowych na rynku spot zwiększyła się prawie o połowę, do 688 mln zł. Przyczynił się do tego przede wszystkim wzrost wymiany handlowej w ostatnich trzech latach" - wskazano w raporcie.

Zdaniem NBP wpływ na zwiększenie się obrotów na tym rynku mógł mieć też rozwój elektronicznych platform transakcyjnych dedykowanych przedsiębiorstwom oraz zamożnym klientom indywidualnym (private banking). "Obserwowano również istotny wzrost transakcji z krajowymi podmiotami finansowymi (o ok. 35 proc.) - największy udział w obrotach w tym segmencie rynku mieli inwestorzy instytucjonalni" - napisano.

Wyjaśniono, że średnia dzienna wartość transakcji inicjowanych przez klientów indywidualnych w celach spekulacyjnych lub inwestycyjnych wyniosła w kwietniu 2013 r. ponad 20 mln dol. W strukturze walutowej transakcji kasowych nieznacznie spadł udział pary EUR/PLN (z 59 proc. do 55 proc.).

"Nadal była to podstawowa para walutowa na rynku międzybankowym złotego, najlepiej informująca o wartości waluty krajowej. Średnie dzienne obroty netto na rynku EUR/USD wyniosły 366 mln USD, co stanowiło 17 proc. wartości kasowych transakcji wymiany walut na rynku krajowym" - poinformowano.

Wśród operacji między podmiotami finansowymi dominowały transakcje EUR/PLN (średnie dzienne obroty netto wyniosły w kwietniu 2013 r. 826 mln USD, co stanowiło około 78 proc. wartości kasowych operacji wymiany złotego), jednak istotnie wzrósł udział transakcji USD/PLN (z 6,3 proc. w kwietniu 2010 r. do 17,9 proc. w kwietniu 2013 r.).

Według NBP struktura walutowa obrotów związanych z transakcjami z podmiotami niefinansowymi odzwierciedlała w przybliżeniu strukturę płatności w handlu międzynarodowym Polski. Przewaga transakcji EUR/PLN (około 66 proc. wartości kasowych operacji wymiany złotego) wynikała ze ścisłego powiązania gospodarczego Polski z Unią Europejską, w tym w szczególności z krajami strefy euro. Transakcje USD/PLN stanowiły około 23 proc. obrotów w tym segmencie rynku.

NBP poinformował, że co trzy lata Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements - BIS) wspólnie z narodowymi bankami centralnymi bada stopień rozwoju rynku walutowego i rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych. W 2013 r. NBP po raz czwarty uczestniczył w badaniu. Analizie poddano 18 najbardziej aktywnych banków i oddziałów instytucji kredytowych prowadzących działalność operacyjną w Polsce.

Zgodnie z danymi NBP transakcje przez nie dokonane stanowiły około 92 proc. obrotów na krajowym rynku walutowym i 97 proc. obrotów na krajowym rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych. (PAP)

mmu/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)