Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP popiera działania stabilizujące sytuację w strefie euro

0
Podziel się:

Narodowy Bank Polski popiera działania zmierzające do stabilizacji sytuacji
gospodarczej w strefie euro. Bank poinformował w piątek, że ma nadzieję, iż propozycje wypracowane
przez Radę Europejską będą skutecznym elementem poprawy sytuacji w strefie euro.

Narodowy Bank Polski popiera działania zmierzające do stabilizacji sytuacji gospodarczej w strefie euro. Bank poinformował w piątek, że ma nadzieję, iż propozycje wypracowane przez Radę Europejską będą skutecznym elementem poprawy sytuacji w strefie euro.

"NBP ma nadzieję, że propozycje wypracowane przez Radę Europejską będą stanowić skuteczny element poprawy sytuacji w strefie euro i uznaje je za niezwykle istotne dla pomyślnego rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce" - napisali przedstawiciele banku centralnego w komunikacie.

NBP podkreślił, że jego celem jest działanie na rzecz stabilizowania krajowego systemu finansowego. "NBP uważa, że gwałtowne zawirowania na europejskich rynkach wywierają negatywny wpływ na działalność systemu finansowego w Polsce. Gdy propozycje działań na rzecz stabilizacji sytuacji w strefie euro przyjmą kształt konkretnych rozwiązań, NBP jest gotów je rozważyć i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące skali i zaangażowania banku" - napisano.

W czwartek w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt przywódców państw UE. Po pierwszym dniu szczytu uzgodniono zwiększenie dyscypliny finansowej. Pomysł ten poparły wszystkie kraje strefy euro i dziewięć pozostałych krajów UE. Stanowczy sprzeciw wyraziła Wielka Brytania.

Chodzi o wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna), w tym wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów naruszających limity deficytu i długu publicznego, a także wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów.

Ponadto uzgodniono, że dwa fundusze ratunkowe strefy euro - Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (ESM) oraz Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) - będą zarządzane przez Europejski Bank Centralny. Szczegóły tej decyzji mają być jeszcze opracowane.

Państwa strefy euro i inne państwa członkowskie miałyby też zasilić Międzynarodowy Fundusz Walutowy kwotą 200 mld euro, które pochodziłyby m.in. z banków centralnych poszczególnych państw UE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że 150 mld euro miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów dziesiątki. (PAP)

rbk/ pad/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)