Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP: spodziewany dalszy spadek zyskowności działalności bankowej

0
Podziel się:

W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności
działalności bankowej - poinformował NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego.

W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności działalności bankowej - poinformował NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego.

"W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności działalności bankowej mierzonej wskaźnikami ROA i ROE" - napisano w raporcie.

Wpływ na spadek zyskowności będą miały następujące czynniki: spadek marży odsetkowej netto, spadek marży nieodsetkowej, ograniczone możliwości poprawy efektywności kosztowej w krótkim okresie i wzrost opłat wnoszonych przez banki na rzecz BGK.

Autorzy raportu w rekomendacjach dla banków nie podnieśli kwestii polityki dywidendowej. Jeszcze w raporcie z lipca zwracali uwagę, że banki powinny kontynuować ostrożną politykę dywidendową, ze względu na oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego i utrzymującą się niepewność dotyczącą przyszłych tendencji gospodarczych.

NPB w raporcie przewiduje stabilizację lub niewielkie przyśpieszenie tempa akcji kredytowej.

"Prognozy gospodarcze na lata 2014-2015 wskazują, że perspektywy wzrostu kredytów poprawiły się od momentu publikacji poprzedniej edycji raportu. W najbliższych kwartałach można spodziewać się stabilizacji lub niewielkiego przyśpieszenia tempa akcji kredytowej" - napisano.

Bardziej zdecydowane odbicie kredytów dla przedsiębiorstw może nastąpić po kilku kw. wyższego tempa wzrostu gospodarczego.

"Projekcja makroekonomiczna NBP przewiduje tempo wzrostu gospodarczego w latach 2014-2015 na poziomie około 3 proc. Wydaje się więc, że nieco większego przyśpieszenia tempa wzrostu kredytów dla sektora przedsiębiorstw można się spodziewać w II połowie 2014 r." - napisano.

NBP podaje, że perspektywy wzrostu kredytów konsumpcyjnych poprawiły się na skutek złagodzenia wymogów Rekomendacji T, w szczególności wprowadzenia możliwości udzielania kredytów z wykorzystaniem uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta.(PAP)

gsu/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)