Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: w III kw. 2013 r. stabilizacja cen transakcyjnych nieruchomości

0
Podziel się:

W III kw. ubiegłego roku ceny transakcyjne nieruchomości na rynku
pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się, a największy rynek warszawski odnotował nieznaczny wzrost
cen - poinformował w poniedziałek w raporcie Narodowy Bank Polski.

W III kw. ubiegłego roku ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się, a największy rynek warszawski odnotował nieznaczny wzrost cen - poinformował w poniedziałek w raporcie Narodowy Bank Polski.

Zdaniem banku centralnego w III kw. ubiegłego roku na rynku nieruchomości kontynuowane były najważniejsze trendy z poprzedniego kwartału.

"W sześciu największych miastach, już piąty kwartał z rzędu, spadła liczba mieszkań oczekujących na sprzedaż. Było to konsekwencją rosnącej sprzedaży mieszkań, jak i wzrostu popytu na lepsze mieszkania. Dodatkowo obniżka stóp procentowych przełożyła się na wzrost popytu kredytowego i gotówkowego na największych rynkach" - wskazano w komunikacie.

Według NBP rosnący popyt i malejąca nadwyżka mieszkań na rynku pierwotnym spowodowały z kolei zahamowanie spadkowej tendencji cen mieszkań na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. "Ceny na obu rynkach ustabilizowały się, a na warszawskim zauważalny jest ich wzrost. We wszystkich analizowanych miastach aktualnie średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym są wyższe niż na rynku wtórnym" - podano.

Zdaniem NBP zahamowanie spadku cen, wzrost popytu i spadek nadwyżki kontraktów na budowę mieszkań to czynniki wpływające na poprawę kondycji sektora deweloperskiego. Autorzy raportu przyznali, że choć z danych GUS wynika, że pogorszyła się rentowność firm deweloperskich, to dane NBP wskazują, że budowa mieszkań jest rentowna.

"Liczba bankructw firm deweloperskich jest niewielka w porównaniu do innych sektorów, a na tle całej gospodarki ich sytuacja wydaje się być stabilna. Natomiast zaobserwowane problemy finansowe niektórych dużych deweloperów wynikają przede wszystkim z zadłużenia oraz wzrostu kosztów i zaburzenia płynności" - wyjaśniono.

Z raportu wynika, że łączna liczba noworozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych w dwóch pierwszych kwartałach 2013 r. zmniejszała się, natomiast w III kwartale (w porównaniu do III kw. 2012 r.) odnotowano wzrost. Zjawisko to potwierdza sprawozdawczość finansowa firm deweloperskich.

"Gdyby ta krótkookresowa tendencja wzrostowa okazała się trwała, to za dwa lata na rynku pojawiłoby się więcej kontraktów na budowę mieszkań, a wzrost cen byłby umiarkowany" - ocenili analitycy NBP. (PAP)

mmu/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)