Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: w sierpniu deficyt w obrotach bieżących wyniósł 633 mln euro

0
Podziel się:

Deficyt w obrotach bieżących wyniósł w sierpniu br. 633 mln euro wobec 711
mln euro deficytu w lipcu - poinformował w poniedziałek Narodowy Bank Polski. Ekonomiści
spodziewali się deficytu na poziomie 1,1 mld zł.

Deficyt w obrotach bieżących wyniósł w sierpniu br. 633 mln euro wobec 711 mln euro deficytu w lipcu - poinformował w poniedziałek Narodowy Bank Polski. Ekonomiści spodziewali się deficytu na poziomie 1,1 mld zł.

"Na ujemne saldo rachunku bieżącego złożyły się: ujemne salda dochodów (1,519 mld euro) i obrotów towarowych (48 mln euro) oraz dodatnie salda usług (538 mln euro) i transferów bieżących (396 mln euro)" - napisano w komunikacie.

Dodano, że w analogicznym miesiącu 2011 r. saldo rachunku bieżącego również było ujemne i wyniosło 1,7 mld euro. "Zmniejszenie deficytu rachunku bieżącego wynikało przede wszystkim z niższego ujemnego salda towarów" - wskazano.

Eksport towarów w sierpniu 2012 r. oszacowano na 12,03 mld euro, a import 12,1 mld euro. W porównaniu z danymi za sierpień 2011 r. wartość eksportu towarów była wyższa o 497 mln euro, tj. o 4,3 proc., natomiast import towarów zmniejszył się o 376 mln euro, tj. o 3,0 proc. Ujemne saldo obrotów towarowych wyniosło 48 mln euro i w porównaniu do sierpnia 2011 r. poprawiło się o 873 mln euro.

Z danych NBP wynika, że saldo zagranicznych inwestycji w Polsce było dodatnie i wyniosło 2,3 mld euro. Natomiast saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce było dodatnie i wyniosło 1,3 mld euro. "Na saldo to złożył się napływ netto środków zwiększający kapitały własne polskich przedsiębiorstw bezpośredniego inwestowania (601 mln euro), dodatnie reinwestowane zyski (625 mln euro) oraz napływ netto środków w postaci instrumentów dłużnych (31 mln euro)" - czytamy w komunikacie.

NBP poinformował też, że w sierpniu 2012 r. saldo transferów z Unią Europejską było dodatnie i wyniosło 323 mln euro. "Napływ środków z Unii Europejskiej, w ujęciu bilansu płatniczego, w transferach bieżących wyniósł w 229 mln euro i w porównaniu do poprzedniego roku zwiększył się o 34 mln euro (wyższy napływ środków w ramach Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej)" - napisano.

Dodano, że napływ środków w transferach kapitałowych wyniósł 94 mln euro i zmniejszył się o 310 mln euro. Wskazano, że był to efekt niższego niż przed rokiem napływu środków w ramach m.in. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. "W tym samym czasie Polska wpłaciła 320 mln euro do budżetu Unii Europejskiej z tytułu składek i opłat członkowskich (wyższa składka o 95 mln euro niż w analogicznym okresie roku ubiegłego)" - dodano. (PAP)

rbk/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)