Notowania

wiadomości
22.01.2014 16:51

NBP wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie z okazji olimpiady w Soczi

W czwartek z okazji XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie "Polska reprezentacja olimpijska Soczi 2014" - poinformował w środę w komunikacie NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W czwartek z okazji XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie "Polska reprezentacja olimpijska Soczi 2014" - poinformował w środę w komunikacie NBP. *

Za dwa tygodnie w dniach 7-23 lutego 2014 r., w rosyjskim Soczi, spotkają się sportowcy z całego świata, aby rywalizować i zdobywać trofea podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Aby upamiętnić to wydarzenie NBP postanowił wprowadzić do obiegu nowe monety: złotą o nominale 200 zł, srebrną dziesięciozłotówkę oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold.

"Dla kolekcjonerów przygotowano 2,5 tys. monet złotych, 30 tys. srebrnych oraz 800 tys. ze stopu Nordic Gold. Rewers monety złotej przedstawia panczenistę, srebrnej - skoczka narciarskiego, a dwuzłotówki - narciarza biegowego" - poinformowano w komunikacie. Monetę złotą zaprojektowała Urszula Walerzak, srebrną oraz rewers dwuzłotówki - Robert Kotowicz. Autorką awersu z orłem monety dwuzłotowej jest Ewa Tyc-Karpińska.

NBP podał, że podczas aukcji w systemie "Kolekcjoner" zakończonej 10 stycznia cena monety złotej została ustalona na 2220 zł, a monety srebrnej na 85 zł. Moneta dwuzłotowa Nordic Gold będzie dostępna w oddziałach okręgowych NBP, gdzie w czwartek 23 stycznia będzie można ją zamieniać w cenie nominalnej.

W komunikacie NBP wskazano, że niebawem pojawią się kolejne monety kolekcjonerskie. 24 lutego zostanie wyemitowana moneta "Konik polski" z serii "Zwierzęta świata", a 3 marca moneta "Kazimierz Wielki" z serii "Skarby Stanisława Augusta" i "Denar typu 2 Bolesława Krzywoustego" z serii "Historia monety polskiej".

NBP podkreśla, że ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez bank centralny - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji monet kolekcjonerskich NBP można znaleźć m.in. na stronie internetowej banku centralnego, czy na profilu NBP w serwisie Facebook. (PAP)

mmu/ mki/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz