Notowania

wiadomości
17.07.2012 15:07

NBP wprowadzi do obiegu monety upamiętniające Krzemionki Opatowskie

Narodowy Bank Polski wprowadzi w środę do obiegu monety upamiętniające Krzemionki Opatowskie, prehistoryczną kopalnię krzemienia pasiastego u podnóży Gór Świętokrzyskich - poinformował NBP we wtorek w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Narodowy Bank Polski wprowadzi w środę do obiegu monety upamiętniające Krzemionki Opatowskie, prehistoryczną kopalnię krzemienia pasiastego u podnóży Gór Świętokrzyskich - poinformował NBP we wtorek w komunikacie. *

NBP dodał, że będą to monety srebrne o nominale 10 zł i 2 zł ze stopu Nordic Gold. Moneta srebrna została wybita w nakładzie 45 tys. sztuk, a dwuzłotowa - 800 tys. sztuk.

"Wyjątkowym elementem rewersu monety srebrnej 20-złotowej jest inkrustowany krzemień pasiasty wkomponowany w tło przedstawiające fragment komory poeksploatacyjnej neolitycznej kopalni krzemienia. Motyw komory poeksploatacyjnej widnieje również na awersie monety, z orłem" - napisano w komunikacie.

Natomiast na rewersie monety 2-złotowej umieszczono wizerunek ostrza siekiery z krzemienia pasiastego oraz narzędzia górnicze: rekonstrukcję kilofa z krzemiennym ostrzem, krzemienne ostrze kilofa bez oprawy, dźwignię z rogu jelenia oraz kamienne ostrze kilofa. "U dołu widoczny jest stylizowany wizerunek +oranta+ z wyrobiska podziemnego kopalni, tj. schematycznie ujętej sylwetki ludzkiej z rozpostartymi ramionami" - wskazuje NBP.

Bank centralny wskazał, że monety zostaną wprowadzone do obiegu w środę i od tego dnia 2 złote będzie można zamienić w cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP. Natomiast moneta 20-złotowa na aukcji w systemie Kolekcjoner osiągnęła cenę 170 zł.

"Odbiór monet srebrnych zakupionych na aukcji będzie się odbywał w dniach od 18 lipca do 8 sierpnia 2012 r. w kasach oddziałów okręgowych NBP w godz. 8.00 - 13.00 od poniedziałku do piątku. Od 20 lipca br. monety te będą sprzedawane równolegle w kasach oddziałów okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym do wyczerpania zapasu https://www.kolekcjoner.nbp.pl/sklep/home.nbp" - wyjaśnia NBP.

Bank dodał w komunikacie, że więcej informacji o aukcjach, w tym wizerunki i opis monet, znajdują się na stronie serwisu internetowego www.kolekcjoner.nbp.pl (w zakładce Aukcje) oraz na stronie www.NBP.pl (w zakładce banknoty i monety).

Obie monety zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.

NBP poinformował, że prehistoryczna kopalnia krzemienia, znana pod nazwą Krzemionki Opatowskie, to jeden z najważniejszych zabytków kultury materialnej w Polsce i najważniejszy zabytek z młodszej epoki kamienia (neolitu) w Europie Środkowej. Jest świadectwem wysokiej kultury technicznej społeczności zamieszkujących w dorzeczu Wisły przed 5000 lat, gdy nie znano jeszcze technologii produkcji brązu i żelaza.

Kopalnia została odkryta 19 lipca 1922 r. przez geologa Jana Samsonowicza, współpracującego z archeologiem Stefanem Krukowskim.

Krzemień pasiasty wydobywany w Krzemionkach Opatowskich służył przede wszystkim do wytwarzania ostrzy siekier. Były one skutecznymi narzędziami pracy, niebezpieczną bronią i ważnymi symbolami prestiżu ich posiadaczy. Często składano je w grobach megalitycznych, jako wyposażenie mężczyzn należących do wspólnot kultury amfor kulistych.

W podziemnych wyrobiskach zachowały się na ścianach proste rysunki wykonane węglem drzewnym z łuczyw. Najbardziej znanym jest rysunek tzw. oranta (postaci modlącej się), którego znaczenie trudno dzisiaj objaśnić. Prawdopodobnie rysunek związany był ze światem wierzeń neolitycznych górników. (PAP)

mmu/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz