Notowania

mandela
26.02.2012 14:51

Nelson Mandela wypisany ze szpitala

Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla skarżył się na bóle brzucha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Nelson Mandela wyszedł ze szpitala w Johannesburgu. * *Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla * *trafił tam wczoraj z powodu bólu brzucha.

Jak stwierdzono w oświadczeniu biura prezydenta Jakoba Zumy, przeprowadzone badania _ nie wskazują na nic poważnie niepokojącego _ u 93-letniego przywódcę walki z apartheidem.

Mandela, który od wielu lat cierpi na bóle brzucha i potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej, przed rokiem był kilka dni hospitalizowany w szpitalu Milpark w Johannesburgu z powodu zapalenia dróg oddechowych. Jak wówczas tłumaczono, Mandela _ cierpi na schorzenia związane z wiekiem, które muszą być stale leczone _.

Za walkę z apartheidem Mandela został uwięziony na 27 lat. Uwolniony w 1990 roku, rozpoczął negocjacje z białym reżimem RPA, co doprowadziło do rozpisania - wygranych przez niego - wyborów prezydenckich w 1994 roku. Był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

W 1999 roku, po zakończeniu jedynej kadencji prezydenckiej, zrezygnował całkowicie z uprawiania polityki i wycofał się z życia publicznego.

Po raz ostatni Mandela pojawił się publicznie podczas uroczystości zakończenia piłkarskich mistrzostw świata, które rozgrywane były w RPA w połowie 2010 roku.

Czytaj więcej o RPA
Ogromne pieniądze na nowe miejsca pracy Jacob Zuma, prezydent RPA, zapowiedział zainwestowanie w gospodarkę i tworzenie nowych miejsc pracy w ciągu siedmiu lat 300 miliardów randów (2,7 miliarda euro).
Laureat pokojowego Nobla zainspirował świat mody Fundacja Nelsona Mandeli stworzyła kolekcję 46664, nazwa inspirowana jest numerem, jaki miał w czasie pobytu w więzieniu Robben w latach 1964-1982, walczący z apartheidem prezydent. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Tagi: mandela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz