Notowania

więzienie
12.03.2010 10:32

Nepal: Kary więzienia dla 24 Tybetańczyków

Dwudziestu czterech Tybetańczyków, zatrzymanych za działalność antychińską, zostało skazanych na 90 dni więzienia przez władze Nepalu - poinformowano w piątek w Katmandu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwudziestu czterech Tybetańczyków, zatrzymanych za działalność antychińską, zostało skazanych na 90 dni więzienia przez władze Nepalu - poinformowano w piątek w Katmandu.

Skazanym Tybetańczykom, których zatrzymano w środę, zarzucono naruszanie prawa i porządku publicznego, złamanie zakazu demonstracji i próbę zaszkodzenia stosunkom Nepalu "z zaprzyjaźnionym sąsiadem" - powiedział szef władz Katmandu Laxmi Dhakal.

Trzech skazanych znajdowało się w grupie 15 Tybetańczyków zatrzymanych podczas próby wdarcia się do chińskiego wydziału wizowego w Katmandu. Pozostałych 21 zatrzymano w oparciu o "informacje", że prowadzili działalność antychińską - dodał Dhakal.

Są to najsurowsze jak dotąd wyroki na Tybetańczyków w Nepalu. Do tej pory wszystkich zatrzymywanych zwalniano po kilku godzinach.

"Tybetańczycy naruszyli prawo i porządek, zlekceważyli zakazy i próbowali zaszkodzić stosunkom Nepalu z Chinach. Jako główny administrator Katmandu mam prawo osadzać takie osoby w więzieniu na 90 dni bez procesu" - zaznaczył Dhakal.

Władze w Katmandu zakazały w poniedziałek organizowania demonstracji pod chińską ambasadą i konsulatem w stolicy Nepalu. Nepal, który otrzymuje od Chin znaczną pomoc na rozwój, oficjalnie uznaje Tybet za niezbywalną część Chin.

Mimo to około 3 tys. Tybetańczyków wzięło w środę udział w pokojowym wiecu w Katmandu z okazji 51. rocznicy zdławienia antychińskiego powstania w Tybecie.

Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku wybuchło powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od tego czasu mieszka w Dharamśali, na północy Indii, gdzie ma swą siedzibę także tybetański rząd na uchodźstwie.

W Nepalu żyje około 20 tys. oficjalnie uznanych uchodźców tybetańskich i tysiące nielegalnych tybetańskich imigrantów. (PAP)

mw/ ap/

5840231 arch.

Tagi: więzienie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz