Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nepal: Władze nie pozwoliły Tybetańczykom obchodzić urodzin dalajlamy

0
Podziel się

Władze Nepalu zabroniły tybetańskim uchodźcom, przebywającym w tym
kraju, obchodzenia w środę urodzin ich przywódcy duchowego Dalajlamy XIV z obawy, że publiczne
zgromadzenia mogą przekształcić się w antychińskie protesty.

bDmWiyCZ

Władze Nepalu zabroniły tybetańskim uchodźcom, przebywającym w tym kraju, obchodzenia w środę urodzin ich przywódcy duchowego Dalajlamy XIV z obawy, że publiczne zgromadzenia mogą przekształcić się w antychińskie protesty.

Setki policjantów nie pozwoliły Tybetańczykom, w tym mnichom, wejść do szkoły w północnej części Katmandu, gdzie zaplanowane były uroczystości. Do budynku wpuszczono jedynie uczniów w mundurkach szkolnych.

Szef lokalnej administracji Laxmi Prasad Dhakal wydał zakaz wszelkich publicznych obchodów i ostrzegł, że policja nie dopuści do antychińskich protestów.

bDmWiyDb

Władze poinformowały, że mogą zgodzić się na uroczystości, jednak wyłącznie w klasztorach buddyjskich i jeśli nie pojawią się w ich trakcie antychińskie hasła.

Dalajlama spędzi swoje 76. urodziny w mieście Dharamśala w Indiach, gdzie mieszka od czasu, gdy uciekł z Tybetu po upadku powstania przeciwko Chińczykom w 1959 roku.

W Nepalu od dziesięcioleci mieszkają tysiące tybetańskich uchodźców. Ich zgromadzenia często przemieniają się w protesty, podczas których Tybetańczycy domagają się zakończenia chińskich rządów swej ojczyźnie. Rząd Nepalu przekonuje, że nie może zgodzić się, by na jego ziemi odbywały się demonstracje przeciwko zaprzyjaźnionym krajom, w tym Chinom. (PAP)

keb/ ap/

bDmWiyDh

9337852

bDmWiyDC
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)