Notowania

wiadomości
28.03.2011 23:33

Netanjahu: Abbas musi wybrać - pokój z Hamasem czy z Izraelem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek wieczorem, że władze Autonomii Palestyńskiej muszą wybrać, z kim chcą zawrzeć pokój - z Hamasem czy z Izraelem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek wieczorem, że władze Autonomii Palestyńskiej muszą wybrać, z kim chcą zawrzeć pokój - z Hamasem czy z Izraelem. *

"Władze palestyńskie myślą o zjednoczeniu z Hamasem i o porozumieniu pokojowym z Hamasem. Mam im tylko jedno do powiedzenia: nie możecie mieć porozumienia pokojowego i z Hamasem, i z Izraelem" - powiedział premier Izraela, przemawiając na konwencji Żydowskiego Funduszu Narodowego w Jerozolimie.

"Wybierzcie jedno z dwóch, bo nie możecie mieć obu. Wybierzcie Izrael, porzućcie Hamas" - apelował Netanjahu do prezydenta Mahmuda Abbasa oraz innych przedstawicieli władz Autonomii Palestyńskiej, które sprawują częściową kontrolę nad Zachodnim Brzegiem.

Wcześniej tego samego dnia, na spotkaniu z własną frakcją parlamentarną - partii Likud - Netanjahu zapowiadał, że nie dopuści do utworzenia "Hamastanu" w Judei i Samarii (tak Izrael nazywa Zachodni Brzeg).

W sobotę Abbas rozmawiał z przedstawicielami Hamasu na Zachodnim Brzegu o sposobach zakończenia konfliktu między władzami dwóch odrębnych palestyńskich enklaw na terenie Izraela, przeprowadzeniu wyborów oraz utworzeniu rządu jedności narodowej.

Na terytoriach palestyńskich panuje faktyczna dwuwładza od czerwca 2007 roku, kiedy Hamas zbrojnie przejął kontrolę nad Strefą Gazy. W 2006 roku Hamas wygrał palestyńskie wybory parlamentarne, ale społeczność międzynarodowa nie chciała uznać jego władzy, gdyż ugrupowanie to odmawia Izraelowi prawa do istnienia i jest traktowane przez USA i Unię Europejską jako organizacja terrorystyczna. Państwa zachodnie za partnera do rozmów uważają wyłącznie umiarkowane władze na Zachodnim Brzegu.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz(PAP)

ju/ akl/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz