Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Netanjahu chce zgody z Turcją. Tym razem się uda?

0
Podziel się

Premier Izraela Benjamin Netanjahu chce zakończenia trwającego od wielu miesięcy konfliktu z Turcją i zaproponował Ankarze pojednanie.

Netanjahu chce zgody z Turcją. Tym razem się uda?
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bEgkKOwl

Premier Izraela chce zakończenia trwającego od wielu miesięcy konfliktu z Turcją i zaproponował Ankarze pojednanie. _ - Chcemy poprawy naszych stosunków _ - zacytowało izraelskiego premiera jego biuro.

W ubiegły piątek Turcja wydaliła ambasadora Izraela i zawiesiła współpracę wojskową z tym krajem.

Była to reakcja władz w Ankarze na izraelską odmowę przeproszenia za ubiegłoroczny atak na Flotyllę Wolności, która chciała przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy. Podczas tego ataku zginęło dziewięciu Turków.

bEgkKOwn

Dzień wcześniej opublikowany został raport ONZ w sprawie tamtego incydentu. Wyrażono w nim opinię, że izraelska blokada Strefy Gazy jest legalna, ale Izrael użył przeciwko Flotylli Wolności nadmiernej siły.

Izrael twierdzi, że jego komandosi działali w obronie własnej, gdy zaatakowano ich nożami i pałkami. Blokadę Strefy Gazy uzasadnia koniecznością zapobieżenia przemytowi broni dla rządzącego tam radykalnego ugrupowania palestyńskiego Hamas.

O normalizację stosunków izraelsko-tureckich, które przed atakiem na Flotyllę Wolności były bardzo dobre, zabiega amerykański rząd. _ - Stany Zjednoczone są sojusznikiem obu krajów i chcą doprowadzić do tego, by Izrael i Turcja znowu ze sobą współpracowały _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t74974.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;prokurator;radzi;premierowi;netanjahu;przeprosic;turcje,79,0,878671.html) Prokurator radzi premierowi: Przeproś Turcję Chodzi o śmierć dziewięciu jej obywatel płynących na pokładzie tureckiego statku w pierwszej Flotylli Wolności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t149125.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;bedzie;pojednania;izraela;z;turcja,208,0,870352.html) Nie będzie pojednania Izraela z Turcją Szef izraelskiej dyplomacji w ostrych słowach skrytykował działania rządu w Ankarze, który domaga się przeprosin za zeszłoroczny atak izraelskich komandosów na statek płynący do Strefy Gazy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t85172.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/onz;probuje;popogodzic;turcje;i;izrael,252,0,902652.html) ONZ próbuje popogodzić Turcję i Izrael Ankara wydaliła ambasadora Izraela i zawiesiła współpracę wojskową z tym krajem w związku z brakiem przeprosin za atak na Flotyllę Wolności.
bEgkKOwO
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)