Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NFOŚiGW w 2014 r. chce wydać ponad 6 mld zł na projekty środowiskowe

0
Podziel się

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2014 r. chce
wydać ponad 6 mld zł na projekty związane m.in. z promocją alternatywnych źródeł energii,
efektywnością energetyczną czy gospodarką odpadami komunalnymi - poinformowali przedstawiciele
Funduszu.

bErwCLEB

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2014 r. chce wydać ponad 6 mld zł na projekty związane m.in. z promocją alternatywnych źródeł energii, efektywnością energetyczną czy gospodarką odpadami komunalnymi - poinformowali przedstawiciele Funduszu.

Zastępca prezesa zarządu Funduszu Jacek Gdański na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami zaznaczył, że wydatki w 2014 roku będą wyższe o ok. 11 proc. od tegorocznych. Podkreślił, że zwiększenie wydatków na dotacje i pożyczki w przyszłym roku uzależnione będzie m.in. od uchwalenia tzw. dużego trójpaku energetycznego. Od tego z kolei uzależnione będzie ewentualne dodatkowe finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Gdański dodał, że zgodnie ze strategią zarządu, Fundusz w 2014 r. będzie zwiększać udział pożyczek w finansowaniu projektów. Mają one mieć wartość 1 mld zł.

bErwCLED

Zastępca prezesa Barbara Koszułap poinformowała, że w przyszłych latach Fundusz będzie koncentrował się m.in. na promocji rozproszonej energetyki z alternatywnych źródeł energii. Chodzi o m.in. o małe biogazownie czy kolektory słoneczne. Jak poinformowała prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha, środki z popularnego w Polsce projektu instalacji kolektorów z dopłatą Funduszu nie zostaną zwiększone (450 mln zł). Kolektory i solary będą promowane m.in. w programie "Bocian", którego środki wynoszą ponad 420 mln zł.

Koszułap dodała, że NFOŚiGW będzie także realizował programy dotyczące termomodernizacji budynków. W 2013 roku ponad 800 budynków publicznych zostało poddanych takiej modernizacji, co przyniosło oszczędności energii. Na ten cel wydano ponad 300 mln zł, a najdroższą inwestycją była termomodernizacja Biblioteki Narodowej w Warszawie za 20 mln zł.

Wiceprezes Funduszu Krystian Szczepański powiedział, że Fundusz finansować będzie także gospodarkę ściekową i odpadową. Na gospodarkę odpadową NFOŚiGW chce wydać do 2015 r. ponad 3 mld zł - za te pieniądze mają być budowane m.in. punkty selektywnej zbiórki odpadów czy instalacje do przetwarzania śmieci. Rozwijana ma być także sieć przydomowych oczyszczalni ścieków (w 2013 r. powstało ich ok. 5 tys.). Rosnąć ma również liczba osób przyłączonych do sieci kanalizacyjnej.

Gdański poinformował, że po trzech kwartałach br. Fundusz odnotował spadek przychodów o ponad 600 mln zł. Na koniec roku strata szacowana jest na ok. 240 mln zł. "Nasze przychody to głównie opłaty (np. za korzystanie ze środowiska - PAP) oraz kary środowiskowe. W tym roku odnotowaliśmy ich znacznie mniej niż w 2012 r." - powiedział. Zastępca prezesa dodał, że w br. z tytułu opłat zastępczych (płaconych przez tych, którzy nie sprzedają odpowiedniej ilości "zielonej" energii - PAP) do NFOŚiGW wpłynęło 37 mln zł. W 2012 r. Fundusz zarobił na nich 469 mln zł. Gdański ocenił, że spadek przychodów z opłat zastępczych ma związek z większym zainteresowaniem przedsiębiorców kupowaniem tzw. zielonych certyfikatów.

bErwCLEJ

Gdański zaznaczył, że spadek przychodów Funduszu świadczy o aktywności tej instytucji w wydatkowaniu pieniędzy na projekty środowiskowe. Poinformował, że po trzech kwartałach br. Fundusz wydał ponad 1,2 mld zł w formie dotacji i ponad 400 mln zł w formie pożyczek. "Na koniec roku spodziewamy się, że ze środków europejskich i krajowych wydamy 5,5 mld zł - o ponad 760 mln więcej niż w 2012 r." - dodał.

W 2013 roku niskooprocentowane pożyczki trafiły głównie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. (PAP)

mick/ je/

bErwCLFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)