Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFOŚiGW zrezygnował z prywatyzacji Geotermii Podhalańskiej

0
Podziel się:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zrezygnował z prywatyzacji
Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA. - powiedział w piątek PAP rzecznik
Funduszu Witold Maziarz.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zrezygnował z prywatyzacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA. - powiedział w piątek PAP rzecznik Funduszu Witold Maziarz.

NFOŚiGW jest właścicielem 88 proc. akcji Geotermii Podhalańskiej. Pozostałe akcje należą do siedmiu samorządów z Podhala; najwięcej - 7 proc. - ma Zakopane, udziały wynoszące mniej niż 1 proc. akcji należą do gmin: Szaflary, Biały Dunajec, Poronin, Nowy Targ, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska.

Podhalańskie samorządu są pozytywnie zaskoczone decyzja Funduszu. "To bardzo dobra wiadomość dla udziałowców, ponieważ będziemy chcieli wystąpić z wnioskiem o komunalizację przedsiębiorstwa. Geotermia i jej rozwój to być albo nie być dla Zakopanego" - powiedział burmistrz miasta Janusz Majcher i dodał, że dzięki komunalizacji mogą pojawić się nowe, pozarządowe źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstwa.

Pod koniec 2012 r. NFOŚiGW informował PAP, że Geotermia jest już firmą rentowną i do jej funkcjonowania Fundusz nie musi dopłacać, a zakładany przy powoływaniu spółki efekt ekologiczny został osiągnięty, dlatego zdecydowano o prywatyzacji przedsiębiorstwa.

Geotermia Podhalańska jest pierwszym tego typu przedsiębiorstwem ciepłowniczym w Polsce. Spółka powstała w 1993 roku z inicjatywy NFOŚiGW. W 1994 roku uruchomiono pierwszą, pilotażową geotermalną instalację grzewczą dla wsi Bańska Niżna.

Według danych Geotermii Podhalańskiej, dzięki dotychczasowej działalności spółka osiągnęła znaczący efekt ekologiczny. Pomiędzy latami 1999 a 2011 emisja CO2 do atmosfery zmniejszyła się o 298,82 tys. ton. Dzięki ekologicznej energii została również zredukowana emisja tlenku siarki oraz zmniejszył się, widoczny zwłaszcza w zimie nad Zakopanem, pył zawieszony tzw. smog. Ciepło z wnętrza ziemi pokrywa około 35 proc. zapotrzebowania na ogrzewanie w Zakopanem.

W listopadzie ubiegłego roku Geotermia Podhalańska uruchomiła trzeci odwiert, który zwiększył moc ciepłowni o ok. osiem megawatów, co stanowi 50-proc. wzrost w stosunku do dotychczasowej mocy.(PAP)

szb/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)