Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: Jednorodne Grupy Pacjentów usprawniają system ochrony zdrowia

0
Podziel się:

System Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) dostarcza informacji niezbędnych
do racjonalnego zarządzania systemem ochrony zdrowia - przekonywał w środę w Warszawie na
konferencji "Jednorodne Grupy Pacjentów-kierunki rozwoju" Maciej Dworski z NFZ.

System Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) dostarcza informacji niezbędnych do racjonalnego zarządzania systemem ochrony zdrowia - przekonywał w środę w Warszawie na konferencji "Jednorodne Grupy Pacjentów-kierunki rozwoju" Maciej Dworski z NFZ.

Dworski podkreślił, że nie można skutecznie, racjonalnie zarządzać systemem ochrony zdrowia bez rzetelnej informacji na temat świadczonych usług. Dane uzyskane dzięki JGP mają konkretny cel, jakim jest usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, przede wszystkim w dysponowaniu środkami w skali kraju. "Dane uzyskane dzięki JGP nie mają mieć charakteru statystyki wewnętrznej" - zaznaczył.

Kierownik projektu JGP Katarzyna Wiktorzak powiedziała PAP, że dzięki temu systemowi NFZ wreszcie ma informacje, co dzieje się z pacjentem podczas hospitalizacji. "Świadczeniodawca jest zmuszony wskazać nam procedury, który zostały wykonane podczas hospitalizacji i określić diagnozę. Jest to bardzo dobre źródło informacji zarówno dla Ministerstwa Zdrowia, który planuje politykę zdrowotną kraju, również dla NFZ, bo wiemy jak lokować środki, a także dla szpitali, które widzą, co je najwięcej kosztuje" - wyjaśniła Wiktorzak.

Pozytywnie ocenia JGP także dyrektor szpitala zakonu Bonifratrów w Katowicach Jolanta Jaszczurowska. Jej zdaniem JGP poprawiły systematykę prowadzenia dokumentacji medycznej w szpitalach, wymusiły na zarządzającym szpitalem lepszą ocenę kosztów pod względem efektywności leczenia pacjenta. "I o to chodzi i płatnikowi i mnie - żebym wiedziała, jak leczymy i za ile leczymy. Do tej pory nie było to możliwe - przynajmniej tak szczegółowo" - podkreśliła. "To był dobry krok" - dodała.

W jej ocenie minusem systemu jest to, że nie umożliwia on porównywania kosztów leczenia z innymi szpitalami.

"Na początku, gdy JPG miały zostać wprowadzone, był strach - to było zupełnie coś nowego" - mówiła. Szpitale obawiały się, że po wprowadzeniu JPG spadnie poziom finansowania świadczeń zdrowotnych, jednak - jak zaznaczyła - tak się nie stało.

Wiktorzak poinformowała, że do systemu JGP zostały wprowadzone nowe grupy, m.in. obejmujące rehabilitację. Powiedziała też, że NFZ planuje rozszerzenie systemu JGP na inne rodzaje świadczeń, m.in. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. System na razie obejmuje tylko leczenie szpitalne.

System rozliczeń NFZ ze szpitalami, oparty o Jednorodne Grupy Pacjentów, funkcjonuje od lipca 2008 r. Przyporządkowuje on pacjentów z różnymi dolegliwościami do grup, których leczenie wiąże się z jednolitymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym. Grupy wyznacza się na podstawie rozpoznania procedur medycznych, jakie będą wykorzystywane w leczeniu oraz wieku pacjenta i czasu pobytu w szpitalu.

NFZ, wprowadzając nowe zasady, przewidywał, że wymuszą one na zoz-ach zwiększenie efektywności pracy, uprości zasady rozliczania szpitali, zmniejszy liczbę pozycji katalogowych, wprowadzi jednoznaczne definicje i opisy świadczeń, dzięki czemu poprawi się rentowność zoz-ów. NFZ przekonywał, że pod warunkiem właściwego kodowania procedur system JGP gwarantuje wzrost przychodów. System JGP jest zalecany do rozliczeń ze szpitalami przez UE.(PAP)

kno/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)