Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: kontrakty na mammografię są podpisywane zgodnie z kryteriami nadzoru specjalistycznego

0
Podziel się:

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisuje kontrakty
z poradniami mammograficznymi zgodnie z kryteriami wyznaczonymi
przez nadzór specjalistyczny - oświadczył w środę Andrzej
Troszyński z biura prasowego NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisuje kontrakty z poradniami mammograficznymi zgodnie z kryteriami wyznaczonymi przez nadzór specjalistyczny - oświadczył w środę Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

Odniósł się w ten sposób do wyników audytu klinicznego przeprowadzonego przez Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowany przez NFZ. Z danych opublikowanych przez COK wynika, że aż 71 poradni mammograficznych wykonujących badania profilaktyczne w ramach programu nie uzyskało pozytywnego wyniku kontroli. W przypadku 105 skontrolowanych lecznic badania wykonywane są na pożądanym poziomie, a w 123 placówkach medycznych na akceptowanym.

"NFZ podpisuje kontrakty według kryteriów wyznaczonych przez nadzór specjalistyczny, przez ekspertów. Według standardów określonych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, w rozporządzeniu ministra zdrowia i zarządzeniu prezesa Funduszu" - podkreślił Troszyński.

"Niestety wyniki audytu zostały opublikowane po podpisaniu kontraktów na 2009 r. Będą brane pod uwagę przy podpisywaniu kolejnych" - dodał.

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb powiedział PAP, że resort oczekuje na informacje z NFZ na temat zasad podpisywania kontraktów w ramach programu profilaktyki raka piersi i wykorzystania wyników audytu COK. MZ czeka także na szczegółowe informacje dotyczące audytu.

Wśród poradni, w których kontrola wypadła negatywnie znalazły się m.in. Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska "CePeLek" w Warszawie, stołeczny Szpital Wolski i szpital na Bródnie, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, 1 Szpital Wojskowy w Lublinie, 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, Akademickie Centrum Kliniczne AM w Gdańsku, Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej AM w Katowicach oraz szpitale wojewódzkie: w Radomiu, Chełmie, Słupsku, Olsztynie, Przemyślu, Zamościu i Krośnie.

Według audytu COK, mammografia na najwyższym poziomie wykonywana jest m.in. w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Leszenie, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz, Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej GENOM w Rudzie Śląskiej oraz w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Szczegółowe wyniki audytu są dostępne na stronie internetowej www.profilaktykaraka.coi.waw.pl.

Resort zdrowia informował w październiku, że prowadzi od 2007 r. kontrolę jakości badań, wykonywanych w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Na stronie internetowej MZ podano, że część techników elektroradiologii oraz lekarzy radiologów, opisujących zdjęcia mammograficzne, nie posiada odpowiedniego przeszkolenia. Przez to niektóre zdjęcia nie są wystarczająco czytelne.

MZ podkreśla, że wymagania wobec świadczeniodawców uczestniczących w programie opracował NFZ we współpracy z Instytutem - Centrum Onkologii w Warszawie.

W roku 2007 Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło kontrolę jakości badań u 293 świadczeniodawców (84,5 proc.) w dwóch kierunkach: organizacji badań mammograficznych oraz prawidłowości wykonywania testów specjalistycznych.

W roku 2008 resort zlecił kontynuację kontroli u 300 świadczeniodawców realizujących program oraz ponowny audyt kliniczny zdjęć, jak również prowadzenie szkoleń specjalistycznych dla kadry realizującej program profilaktycznych badań mammograficznych.

Przeszkolono 683 techników elektroradiologii oraz 336 lekarzy radiologów (około 50 proc. zatrudnionych w programie). (PAP)

pro/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)