Notowania

nfz. leczenie
28.05.2010 11:52

NFZ ma dodatkowe miliardy na leczenie

Oddziały wojewódzkie Funduszu dostaną ponad 2,3 mld zł dodatkowych środków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymają łącznie ponad 2,3 mld zł dodatkowych środków. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu wpływów ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

_ - Zmiana w planie finansowym umożliwi dyrektorom oddziałów aneksowanie umów ze szpitalami, zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych oraz skrócenie kolejek oczekujących na realizację świadczeń _- podkreśla Andrzej Troszyński z NFZ.

Najwięcej dodatkowych środków zostanie przeznaczonych na refundację leków - ponad 898 mln zł oraz na lecznictwo szpitalne - ponad 837 mln zł. Dodatkowe pieniądze umożliwią też m.in. finansowanie programów lekowych, które rozpoczną się w najbliższym czasie: zwyrodnienia plamki żółtej oraz dla dzieci z hemofilią. Na tzw. nadwykonania zarezerwowano ponad 339 mln zł.

Zgodnie z obowiązującym algorytmem podziału środków NFZ, uwzględniającym liczbę mieszkańców regionu i ilość wykonywanych świadczeń, najwięcej pieniędzy otrzyma oddział mazowiecki - ponad 332 mln zł. Najmniej środków trafi do działów: opolskiego - ponad 61 mln zł, lubuskiego - ponad 62 mln zł i podlaskiego - ponad 74 mln zł.

Zmiana planu finansowego oznacza, że NFZ w 2010 r. przeznaczy na świadczenia zdrowotne blisko 57 mld zł. W porównaniu do pierwotnego planu nastąpił wzrost o 4,36 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

* **[ 2,6 mld złotych więcej na leczenie, ale kolejki nie znikną ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/2;6;mld;zlotych;wiecej;na;leczenie;ale;kolejki;nie;znikna,175,0,619439.html )**
* [ **FZ nie wie co zrobić z pieniędzm**i ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nfz;nie;wie;co;zrobic;z;pieniedzmi,9,0,616969.html )
Tagi: nfz. leczenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz