Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: ponad połowa porad dotyczących cukrzycy rozliczona niezasadnie

0
Podziel się:

Ponad połowa skontrolowanych przez NFZ porad lekarzy podstawowej opieki
zdrowotnej (POZ), związanych z leczeniem cukrzycy lub chorób układu krążenia, została rozliczona
niezasadnie.

*Ponad połowa skontrolowanych przez NFZ porad lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), związanych z leczeniem cukrzycy lub chorób układu krążenia, została rozliczona niezasadnie. *

NFZ przeprowadził kontrolę 7289 takich porad udzielonych przez 78 świadczeniodawców z całego kraju. Okazało się, że w rozliczeniach 51,5 proc. świadczeń stwierdzono nieprawidłowości.

Najczęstszymi powodami zakwestionowania rozliczeń były m.in. rozpoznania ustalone na podstawie jednorazowych wizyt, np. jednorazowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi, jednorazowy pomiar glikemii (24 proc.). Ponadto, stwierdzono diagnozy postawione bez wykonania jakichkolwiek badań (14 proc.).

Kontrola wykazała także brak monitorowania procesu leczenia, m.in. skutków wieloletniego nadciśnienia tętniczego, przebiegu cukrzycy oraz braki w dokumentacji medycznej, np. potwierdzenia choroby. W niektórych przypadkach okazało się również, że lekarze POZ leczą np. udar mózgu, zator płucny lub zawał serca.

Ponad 60 proc. z zakwestionowanych porad zostało uznanych za niezasadne z powodu nieprzeprowadzenia badania. W dokumentacji medycznej brak było jakiejkolwiek wzmianki o wynikach. Pod datą wizyty odnotowano wyłącznie fakt wypisania recept.

NFZ podkreśla, że z informacji zawartych w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów (wpisy dotyczące udzielonych porad) jednoznacznie wynika, że fachową opiekę nad pacjentem z przewlekłą chorobą układu krążenia lub cukrzycą w rzeczywistości sprawuje lekarz specjalista, a nie lekarz POZ. Ogranicza się on często do przepisywania zaordynowanych przez specjalistę leków.

W żadnym opisie znajdującym się w dokumentacji medycznej nie znalazły się elementy potwierdzające prowadzenie edukacji, modyfikacji stylu życia bądź prewencji sprawowanej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Według Funduszu wyniki kontroli pokazują, że obecny sposób finansowania świadczeń udzielanych przez lekarzy POZ w związku z leczeniem chorób przewlekłych - układu krążenia i cukrzycy - niesie ze sobą możliwość nadużyć związanych z nadinterpretacją zapisów umowy.

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku lekarze POZ udzielili ponad 18,3 mln porad związanych z leczeniem cukrzycy lub chorób układu krążenia. (PAP)

pro/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)