Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ przekonuje, że kolejki do lekarzy są krótsze

0
Podziel się:

Wszystko przez to, że pacjenci nagminnie zapisują się do kilku lekarzy jednocześnie.

NFZ przekonuje, że kolejki do lekarzy są krótsze
(Elfstrom/iStockphoto)

Polscy pacjenci, wbrew przepisom, wciąż zapisują się do kilku kolejek na świadczenia medyczne. Efekt to rekordowe, nawet kilkuletnie okresy oczekiwania na zabiegi. W rzeczywistości czas oczekiwania jest dużo krótszy - przekonuje NFZ.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika m.in., że średni - przewidywany - czas oczekiwania w skali kraju na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego wynosi aż ponad 3,5 roku. Statystyki Funduszu wykazują jednak, że rzeczywisty czas oczekiwania na to świadczenie wynosi 340 dni.

Pacjenci mogą się zapisywać do kilku kolejek na zabiegi jednocześnie, ponieważ zapisy nie są spersonalizowane. - _ W większości przypadków Fundusz wie tylko, ile osób oczekuje na dany zabieg i jaki jest w związku z tym przewidywany czas oczekiwania. Tylko w przypadku kilku wysoko specjalistycznych procedur, do których były szczególnie duże kolejki, Fundusz wprowadził obowiązek personalizacji pacjentów _ - powiedział Andrzej Troszyński z NFZ. A więc osoby zapisujące się do kolejki muszą podać swój pesel. Chodzi o trzy zabiegi: usunięcia zaćmy, angioplastyki, endoprotezoplastyki.

- _ Dzięki temu wiemy konkretnie, ile osób oczekuje na te świadczenia rzeczywiście. W przypadku pozostałych świadczeń są tzw. kolejki anonimowe. W nich okres przewidywany bardzo się wydłuża _ - powiedział Troszyński. Problem ten dotyczy także kolejek, do których trzeba wylegitymować się dowodem osobistym. - _ Dzięki temu, że te kolejki przestały być anonimowe, wiemy, że są osoby, które zapisują się do trzech świadczeniodawców, bardzo wiele zapisuje się do dwóch _ - wyjaśnił Troszyński.

Z tego powodu przewidywany czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 678 dni, a rzeczywisty czas to 290 dni, przewidywany czas oczekiwania na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego wynosi 1200 dni, a rzeczywisty - 295 dni.

Kilka dni temu portal Money.pl podał, że najdłużej na zabieg endoprotezy czekają pacjenci w Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu - nawet siedem lat.Z opublikowanej niedawno na stronie internetowej Funduszu analizy dotyczącej świadczeń udzielonych pacjentom w 2009 roku wynika, że ze świadczeń sfinansowanych przez NFZ skorzystało ponad 26 milionów osób, a więc 70 procent ubezpieczonych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)