Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: rozstrzygnięcia konkursów na świadczenia zdrowotne w drugiej połowie grudnia

0
Podziel się:

Rozstrzygnięcia postępowań konkursowych w
sprawie zawarcia umów na wykonywanie świadczeń zdrowotnych
nastąpią w drugiej połowie grudnia - poinformowali we wtorek
podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przedstawiciele
Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rozstrzygnięcia postępowań konkursowych w sprawie zawarcia umów na wykonywanie świadczeń zdrowotnych nastąpią w drugiej połowie grudnia - poinformowali we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak powiedział wiceprezes NFZ Jacek Grabowski, "stan zaawansowania postępowań konkursowych jest w tej chwili wstępny".

"Postępowania w sprawie zawarcia umów na realizowanie świadczeń medycznych przebiegają albo w trybie konkursu ofert albo w trybie rokowań. Należy też pamiętać, że są zwierane przedłużane umowy wieloletnie. Jeśli umowa była zawarta na okres dłuższy niż rok, do dnia 30 listopada powinny być uzgodnione warunki na rok kolejny" - podkreślił Grabowski.

Zaznaczył, że umowy wieloletnie zawarte są na kwotę 17 mld zł. W tej chwili wartość umów przedłużonych na 2009 r. wynosi 5,5 mld zł, czyli około 32 proc. całości. Grabowski mówił także, że jeśli chodzi o liczbę umów wieloletnich, zawieranych w poszczególnych oddziałach Funduszu, to sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej zawieranych jest w oddziale lubelskim i małopolskim, a najmniej w dolnośląskim.

Wiceprezes NFZ poinformował też, że złożono 22861 ofert w konkursach dot. kontraktów na świadczenia zdrowotne. W lecznictwie szpitalnym trwa 2445 postępowania konkursowych, natomiast w specjalistycznej opiece ambulatoryjnej - 2139.

Przedstawiciele dyrektorów szpitali i klinik - obecni na posiedzeniu komisji zdrowia - podkreślali, że wycena świadczeń proponowana przez NFZ w roku 2009 nie jest satysfakcjonująca. Jak mówili, niektóre lecznice mogą mieć problemy z rentownością. Przypominali także, że od stycznia przestanie obowiązywać ustawa, zgodnie z którą Fundusz co miesiąc przekazywał szpitalom dodatkowe środki na płace dla personelu medycznego.

W środę minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes NFZ Jacek Paszkiewicz mają rozmawiać na ten temat z marszałkami województw. Natomiast w czwartek Paszkiewicz spotka się z przedstawicielami szpitali klinicznych i instytutów.

Dyrektorzy szpitali klinicznych chcą, by NFZ płacił za świadczenia medyczne wykonywane w ich placówkach o 20 proc. więcej niż w innych lecznicach.

Zasadom wyceny świadczeń medycznych sprzeciwia się wielu dyrektorów szpitali z całego kraju. M.in. większość szpitali z woj. świętokrzyskiego nie podpisało kontraktów z Funduszem.

W ocenie prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Włodarczyka, polityka NFZ, dotycząca zasad kontraktowania świadczeń medycznych, doprowadzi do strajków lekarzy i pielęgniarek w całej Polsce oraz ograniczenia leczenia.

Przeciwko wycenie świadczeń medycznych proponowanej w planie Funduszu na 2009 r. protestuje także Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W ocenie związkowców, nie zawiera ona środków na podwyżki dla pracowników służby zdrowia. "NFZ wykorzystuje zamieszanie prawne, aby zmniejszyć finansowanie świadczeń zdrowotnych" - uważa OZZL.

Z kolei rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska-Woźniak podkreślała w rozmowie z PAP, że w 2008 r. nastąpił znaczący wzrost funduszów przeznaczonych na lecznictwo szpitalne. "Takiego wzrostu nie było od 1999 r. Do szpitali wpłynęło o 30 proc. więcej środków niż w 2007 r. Wynagrodzenia lekarzy znacząco wzrosły, obecnie są na dobrym poziomie. Mówienie w tej sytuacji o strajkach jest nieporozumieniem" - oświadczyła rzeczniczka.

Przedstawiciele Funduszu poinformowali podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeń (Jednorodnych Grup Pacjentów) przyczyniło się do spadku nieuzasadnionych hospitalizacji i spowodowało znaczący wzrost ich średniej wartości, co poprawiło rentowność wielu oddziałów.

W przypadku oddziałów wewnętrznych średnia wycena hospitalizacji wzrosła o ponad 16 proc., a na oddziałach chirurgii ogólnej o 15- 17 proc. Wzrost zanotowano także na oddziałach: pediatrii (ok.7 proc.), neonatologii (50 proc.), okulistyki (4 proc.), urologii (4 proc.) oraz kardiologii, neurochirurgii i endokrynologii. (PAP)

pro/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)