Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: większość szpitali zaakceptowała warunki kontraktów na 2009 r.

0
Podziel się:

Warunki umów na świadczenia medyczne w 2009
r. zostały uzgodnione ze zdecydowaną większością szpitali na
terenie całego kraju. Pacjenci nie muszą się obawiać o dostęp do
leczenia - zapewnia centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

Warunki umów na świadczenia medyczne w 2009 r. zostały uzgodnione ze zdecydowaną większością szpitali na terenie całego kraju. Pacjenci nie muszą się obawiać o dostęp do leczenia - zapewnia centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak powiedziała PAP w środę rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska- Woźniak, w niektórych oddziałach trwają jeszcze ostatnie ustalenia z dyrektorami lecznic. Część konkursów na świadczenia medyczne ma zostać rozstrzygnięta w styczniu.

"Nie ma takiej możliwości, by któraś z placówek mogła przestać udzielać świadczeń. Trzeba pamiętać, że ustalanie warunków kontraktowania trwa przez cały rok, a w grudniu są przeprowadzane tylko konkursy ofert" - podkreśliła rzeczniczka Funduszu.

Zaznaczyła również, iż w 2009 r. podobnie jak w poprzednich latach w zależności od korekt w planie finansowym NFZ będą podpisywane aneksy do umów ze szpitalami.

"Ponadto w 2009 r. będą obowiązywały dwa okresy rozliczeniowe, dlatego w połowie roku może dojść do zmian warunków finansowania świadczeń. W 2008 roku sytuacja finansowa szpitali znacznie się poprawiła, NFZ przeznaczył 24 mld zł na lecznictwo szpitalne, a na finansowanie opieki zdrowotne dwa razy więcej niż w 1999 r., od kiedy zaczął obowiązywać powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych" - dodała Grabowska-Woźniak.

W województwie kujawsko-pomorskim NFZ zawarł protokoły uzgodnień dotyczące aneksów wieloletnich umów zawartych na lata 2008-2010 ze wszystkimi 63 szpitalami.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Aleksandra Kuczko poinformowała PAP, że wszystkie szpitale, które prowadziły negocjacje, podpisały umowy na przyszły rok. NFZ podpisał w sumie 78 umów na leczenie szpitalne z 54 świadczeniodawcami.

Również łódzki odział Funduszu podpisał umowy ze wszystkimi szpitalami. "Są jednak pojedyncze oddziały, które nie spełniały wszystkich wymogów i nie mogły podpisać umów na pełnych warunkach. Z tymi oddziałami będą prowadzone negocjacje dotyczące podpisania kontraktów z obniżonymi stawkami" - powiedziała PAP Anna Leder z łódzkiego NFZ.

Na Lubelszczyźnie większość szpitali podpisała kontrakty z NFZ. "Trwają jeszcze negocjacje z kilkoma szpitalami. Mamy nadzieję, że porozumienia zostaną podpisane w pierwszym tygodniu stycznia" - powiedział PAP rzecznik lubelskiego oddziału Funduszu Łukasz Semeniuk. Zapewnił, że nie ma zagrożenia dla pacjentów i wszystkie szpitale będą funkcjonowały normalnie.

Natomiast rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski poinformował PAP, że tylko niektóre oddziały w kilku szpitalach w Podlaskiem nie podpisały dotąd kontraktów na 2009 rok. Zaznaczył, że trwa dodatkowy konkurs na te świadczenia, będzie on rozstrzygnięty na początku stycznia.

W woj. lubuskim wszystkie szpitale zaakceptowały aneksy do umów z NFZ. Lubuskie lecznice zawarły trzyletnie kontrakty z Funduszem, a teraz je przedłużają na kolejny, 2009 r. - powiedziała PAP rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak.

W Małopolsce kontrakty z NFZ zawarło 69 z 70 szpitali. Wciąż trwają rozmowy z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu. W środę kontrakt z NFZ podpisał Szpital Uniwersytecki, negocjacje trwały do ostatniej chwili.

W środę były też prowadzone rozmowy dyrektorów świętokrzyskich szpitali wojewódzkich z dyrekcją NFZ w Kielcach. W ich wyniku zaproponowane kwoty przyszłorocznych zobowiązań finansowych Funduszu przyjęły wszystkie lecznice z wyjątkiem kieleckiego wojewódzkiego szpitala dziecięcego. Będzie on w styczniu i lutym świadczyć usługi na dotychczasowych zasadach, a następnie ogłoszony zostanie konkurs.

W pomorskim oddziale NFZ zostały podpisane umowy ze wszystkimi 43 podmiotami realizującymi świadczenia szpitalne - powiedział w środę PAP zastępca dyrektora ds. medycznych pomorskiego NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.

Dyrektor opolskiego oddziału NFZ Kazimierz Łukawiecki poinformował PAP, że na Opolszczyźnie kontrakty podpisały wszystkie szpitale.

Z kolei w wielkopolskim oddziale NFZ konkurs na świadczenia medyczne w zakresie lecznictwa szpitalnego został odwołany ze względu na dużą liczbę błędów w składanych ofertach. Ogłoszono nowy konkurs na realizację usług szpitalnych w 2009 r., w poniedziałek minął termin składania ofert. Wielkopolski NFZ chce rozstrzygnąć konkurs do końca stycznia. Do tego czasu szpitale będą świadczyły usługi medyczne na podstawie aneksów do umów wieloletnich obowiązujących w latach 2006-2008.

Także w śląskim oddziale Funduszu konkurs na świadczenia medyczne w zakresie lecznictwa szpitalnego został unieważniony, ponieważ odrzucono ponad połowę ofert. Szpitale nie spełniały wszystkich warunków udzielania świadczeń, określonych w zarządzeniach prezesa NFZ. W pierwszym kwartale nowego roku szpitale będą świadczyć usługi na podstawie aneksów do dotychczasowych umów, zaplanowano też nowy konkurs, który ma być rozstrzygnięty do połowy marca.

Rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ Marek Jakubowicz poinformował PAP, że na 44 placówki szpitalne kontraktu nie podpisało 5. "Umowy nie podpisały szpitale podległe urzędowi marszałkowskiemu, są to dawne szpitale wojewódzkie w: Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu oraz Specjalistyczny Zespól Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie" - dodał Jakubowicz. Zaznaczył, iż negocjacje z dyrekcją szpitali będą trwały i kontrakty będą podpisane być może jeszcze w tym tygodniu.

Koordynator zespołów negocjacyjnych na Mazowszu i dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosław Rosłon informował PAP, że przedstawiciele mazowieckich lecznic zdecydowali, że zaakceptują warunki stawiane przez NFZ w kontraktach.

Około 70 proc. z prawie 7 tys. ofert zgłoszonych do konkursu ofert dolnośląskiego NFZ na udzielanie świadczeń zdrowotnych było złożonych prawidłowo. Dla odrzuconych 30 proc. uruchomiono konkursy dodatkowe, które rozstrzygane będą prawdopodobnie w styczniu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału Funduszu Małgorzata Koszur, w woj. zachodniopomorskim obowiązują umowy wieloletnie, zawarte na lata 2007-2009. (PAP)

pro/ kow/ mmd/ rpo/ rau/ lun/ ren/ kop/ ali/ bls/ epr/ huk/ iwe/ wos/ mch/ jsz/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)