Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NFZ zmienił zarządzenie o chemioterapii

0
Podziel się:

Pacjenci leczeni metodą niestandardową mogą odetchnąć z ulgą.

NFZ zmienił zarządzenie o chemioterapii
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz zmienił zarządzenie, w którym określono zasady obowiązujące przy świadczeniu chemioterapii niestandardowej. Nowe zarządzenie zostało opublikowane w piątek po południu na stronie internetowej NFZ.

Paszkiewicz zapowiedział zmianę zarządzenia po czwartkowej rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem.

W nowej wersji zarządzenia nie znalazło się problematyczne sformułowanie: _ świadczenia (chemioterapii niestandardowej ) udzielane w miejscu pracy konsultanta krajowego lub wojewódzkiego onkologii klinicznej, hematologii, hematoonkologii dziecięcej, ginekologii onkologicznej - zgodnie ze specyfiką nowotworu _.

W ocenie wielu lekarzy i dyrektorów szpitali zapis oznaczał, że chemioterapia niestandardowa może być udzielana wyłącznie w ośrodkach, w których pracują konsultanci, a nie - jak do tej pory - także w innych lecznicach.

Przeciwnego zdania było Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Według nich, zapis mógł stwarzać niejasności interpretacyjne, ale nie ograniczał możliwości świadczenia chemioterapii niestandardowej.

Teraz Fundusz podkreślał, że po ogłoszeniu nowego dokumentudyrektorzy oddziałów wojewódzkich niezwłocznie podejmą rokowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń w zakresie chemioterapii niestandardowej z ośrodkami dotychczas udzielającymi tych świadczeń.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przyznał w czwartek, że to on ponosi winę za problemy związane ze stosowaniem chemioterapii niestandardowej. Przeprosił pacjentów za niedogodności, których doświadczyli wskutek błędów interpretacyjnych.
Tymczasem w większości województw chorzy nie mają problemu z kontynuacją chemioterapii niestandardowej w szpitalach, w których otrzymywali ją w ubiegłym roku, jednak nowi pacjenci nie są przyjmowani. W niektórych regionach oddziały NFZ nie podpisały umów na to świadczenie ze wszystkimi lecznicami, które wykonywały je do tej pory.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia uspokajało, że nie ma żadnych zmian w przepisach określających zasady dostępu pacjentów do tzw. chemioterapii niestandardowej. Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewniał podczas konferencji prasowej, że chorzy będą leczeni w tych samych ośrodkach, z których korzystali do tej pory.

Prezes NFZ tłumaczył, że problem wynika z błędnej interpretacji jego zarządzenia, mówiącego o tym, że kwalifikowanie do _ chemioterapii niestandardowej _ powinno następować jedynie w ośrodkach, w których jest konsultant wojewódzki, ale samo leczenie może odbywać się także w innych placówkach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)