Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

"Nic nie ogranicza rozbudowy tarczy antyrakietowej"

0
Podziel się:

Rząd USA nie ulegnie rosyjskim naciskom - mówi Robert Gates.

"Nic nie ogranicza rozbudowy tarczy antyrakietowej"
(PAP/EPA)
bFeHlQPV

Minister obrony Robert Gates zapewnił Kongres, że rząd USA nie ulegnie rosyjskim naciskom, aby ograniczyć rozwijanie swoich systemów obrony przeciwrakietowej.

W wystąpieniu przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu szef Pentagonu potwierdził też, że USA starają się wciągnąć Rosję do współpracy przy konstruowaniu obrony przeciwrakietowej w Europie.

Na przesłuchaniach przed komisją w czwartek Gatesa proszono o skomentowanie doniesień, że administracja prezydenta Baracka Obamy prowadzi _ tajne _ rozmowy z Rosją, aby zawrzeć porozumienie w celu ograniczenia możliwości budowy takiego systemu._ _

bFeHlQPX

Senat musi ratyfikować nowy układ START, zawarty z Rosją na wiosnę, do czego potrzeba minimum 67 głosów na 100. Zastrzeżenia senatorów budzi preambuła traktatu z oświadczeniem, w którym powiązano broń ofensywną z arsenałami obronnymi. Moskwa interpretuje to jako furtkę do zerwania traktatu. Przedstawiciele rządu Rosji oświadczyli, że jeśli uzna ona, iż USA za bardzo rozbudowują swoje systemy obronne, może się z niego wycofać.
_ - Administracja Obamy potajemnie pracuje z Rosją, aby zawrzeć porozumienie, które ograniczy systemy obrony przeciwrakietowej. Jest to kluczowy cel Moskwy od czasu, gdy sprzeciwiła się planom umieszczenia bazy antyrakiet w Europie Wschodniej _ - napisał w środę konserwatywny _ Washington Times _, powołując się na anonimowe źródła rządowe.

Gates powiedział, że _ w propozycjach kierowanych do Rosjan nie ma nic, co w jakikolwiek sposób nałożyłoby jakieś ograniczenia na nasze plany _.

Plany nowego systemu obrony rakietowej w Europie przedstawione w ubiegłym roku przewidują m.in. umieszczenie w Polsce rakiet SM-3 chroniących Europę przed irańskimi rakietami krótkiego i średniego zasięgu.

Jeszcze dobitniej od Gatesa wypowiedziała się na przesłuchaniach we wtorek przed Komisją Spraw Zagranicznych Senatu dyrektor wydziału weryfikacji traktatów rozbrojeniowych w Departamencie Stanu Rose Gottemoeller._ _

bFeHlQQd

_ - Pozwólcie mi powiedzieć niedwuznacznie, że nie było żadnych tajnych układów z Rosją w związku z traktatem START, ani w sprawie tarczy antyrakietowej, ani w żadnej innej kwestii _ - oświadczyła Gottemoeller, która prowadziła z Rosją negocjacje w sprawie START.

Na przesłuchaniach w Senacie Gates powtórzył, że Waszyngton _ nie uważa, by preambuła była prawnie wiążąca . - Rosjanie mogą mówić, co chcą. To oświadczenie nie znajduje się w traktacie, nie jest wiążące dla USA _ - powiedział.

bFeHlQQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)