Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie pociągu wakacyjnego Olsztyn-Kaliningrad

0
Podziel się:

Nie uda się uruchomić wakacyjnego połączenia kolejowego z Olsztyna do
Kaliningradu, bo nieoczekiwanie z uzgodnionego wstępnie projektu wycofali się Rosjanie -
poinformował PAP dyrektor wydziału geodezji i infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

*Nie uda się uruchomić wakacyjnego połączenia kolejowego z Olsztyna do Kaliningradu, bo nieoczekiwanie z uzgodnionego wstępnie projektu wycofali się Rosjanie - poinformował PAP dyrektor wydziału geodezji i infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. *

Pociąg z Olsztyna do Kaliningradu miał kursować w weekendy, pierwszy kurs zaplanowano na 8 czerwca (w obwodzie kaliningradzkim będą to już wakacje). Szczegóły techniczne połączenia uzgodnili już kolejarze z Polski i Rosji.

"Niestety, nieoczekiwanie dla nas z pomysłu uruchomienia tego połączenia wycofała się strona rosyjska. Podczas wizyty wicegubernatora obwodu, który w minionym tygodniu był w Olsztynie, nie przyjechał z delegacją żaden przedstawiciel kolei, a Rosjanie pytani przez nas o połączenie kolejowe zasugerowali, +że jest może na to za wcześnie+, że może należy zaczekać. Dodawali też, że u nich decyzje nie zapadają tak szybko, jak u nas" - przyznał w rozmowie z PAP dyrektor wydziału geodezji i infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Wiktor Wójcik, który postawę Rosjan nazwał "krokiem wstecz".

Wójcik przyznał, że decyzja ta jest o tyle przykra i niezrozumiała, że pomysł takiego wakacyjnego połączenia zasugerowali przed kilkoma miesiącami sami Rosjanie. Kolejarze z obu krajów wspólnie tak ustalili techniczną stronę połączenia, że pasażerowie pociągu w obu miastach (tj. Olsztynie i Kaliningradzie) mieliby ok. 8 godzin na wizytę w mieście, wyjazd miał być rano, powrót - wieczorem. Aby ograniczyć przemyt i związane z tym w podobnych połączeniach rozkręcanie pociągu, by poupychać w nim kontrabandę, kolejarze zdecydowali, że podróż będzie się odbywać z przesiadką w Braniewie.

Koszt wakacyjnego połączenia kolejowego Olsztyn-Kaliningrad po polskiej stronie szacowany był na ok. 300 tys. zł. Urząd Marszałkowski chciał, by połowę tej kwoty dołożył prezydent Olsztyna. Ten, choć w rozmowach z PAP nazywał pomysł "ciekawym", nie zdecydował się na dofinansowanie pociągu do Rosji.

"W tej sytuacji byliśmy gotowi, jako Urząd Marszałkowski stanąć na głowie i sami wyłożyć całą kwotę. Niestety, brak współpracy ze strony sąsiadów przekreśla w tym roku takie plany. Bardzo szkoda" - powiedział Wójcik.

Pierwotnie samorząd Warmii i Mazur chciał uruchomić bezpośrednie połączenie kolejowe z Kaliningradem, ale wiązało się to ze skomplikowaną procedurą - zgodę na nie musiałyby wydać ministerstwa transportu i spraw zagranicznych zarówno w Polsce, jak i w Rosji. Dlatego zdecydowano się na połączenie z przesiadką, które pomagało ominąć procedury umowy międzynarodowej.

Od ubiegłych wakacji między Polską a Rosją obowiązuje umowa o małym ruchu granicznym, od tego czasu liczba Rosjan odwiedzających woj. warmińsko-mazurskie rośnie. Rosjanie do przygranicznych miast (Braniewa, Bartoszyc i Gołdapi) przyjeżdżają na zakupy, odwiedzają salony fryzjerskie i kosmetyczne, naprawiają u polskich mechaników swoje auta. Polacy z przygranicznych miast jeżdżą do obwodu po znacznie tańsze niż w Polsce paliwo. Na takie wyjazdy decydują się jednak ci, którzy znają niełatwe realia przekraczania polsko-rosyjskiej granicy swoim autem.

Mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego, którzy chcą w celach turystycznych odwiedzić Kaliningrad, czy miasta na Mierzei Kurońskiej nie mają jednak jak tam dotrzeć. Z żadnego miasta regionu nie ma połączenia autobusowego, czy kolejowego z Kaliningradem. O uruchomienie takiego połączenia od kilku miesięcy, na razie bez efektów, zabiega jedna z olsztyńskich firm komunikacji autobusowej. (PAP)

jwo/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)