Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie porozumienia klimatycznego?

0
Podziel się:

Premier Danii przyznał, że wątpi w powodzenie szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Nie będzie porozumienia klimatycznego?
(PAP/EPA)
bEKMOwMl

*Premier Danii Lars Lokke Rasmussen przyznał, że nie jest pewny, czy do zamknięcia szczytu klimatycznego w Kopenhadze w piątek uda się osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zaznaczył jednak, że osobiście jest umiarkowanym optymistą. *

_ __ - Nie mam pewności i nigdy nie miałem, ponieważ nie jest to (porozumienie) czymś, co spada z nieba, ale wymaga wytężonych wysiłków _ - wskazał premier Danii.

W jego opinii w _ końcowej i decyzyjnej fazie szczytu _ najważniejsze jest, by wykazać się _ konieczną elastycznością _. Rasmussen wyraził przekonanie, że kopenhaska konferencja może przyczynić się do przezwyciężenia pewnych stanowisk negocjacyjnych.

bEKMOwMn

_ - Dlatego jestem optymistą, ale muszę też powiedzieć szczerze, że to nie będzie łatwe _ - oświadczył duński premier. Zapewnił też, żejego kraj uczynił wszystko, by możliwe było doprowadzenie w piątek do porozumienia.

Rozmowy klimatyczne w Kopenhadze znalazły się w poniedziałek w martwym punkcie, gdy państwa rozwijające się zawiesiły udział w grupach roboczych, protestując przeciwko uciekaniu - ich zdaniem - państw rozwiniętych od zobowiązań.

Ostatecznie negocjacje zostały wznowione, ale między dwiema grupami państw utrzymują się głębokie różnice zdań co do wysokości redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz pomocy finansowej dla państw rozwijających się na walkę ze zmianami klimatycznymi.

| Francja i Afryka złożyły już deklaracje |
| --- |
| Francja i państwa afrykańskie opublikowały we wtorek w Kopenhadze wspólny tekst o walce ze zmianami klimatycznymi zawierający cel ograniczenia wzrostu temperatur na świecie do 2 stopni C w stosunku do epoki preindustrialnej - oświadczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy w obecności premiera Etiopii Melesa Zenawiego. _ - Wraz z koordynatorem afrykańskim jesteśmy zgodni co do wszystkich liczb odnośnie do redukcji (emisji) oraz tego, że wzrost temperatur nie powinien przekroczyć 2 stopni C _ - powiedział Sarkozy po wspólnym obiedzie z Melesem, który w Kopenhadze reprezentuje Afrykę._ - Zgadzamy się też co do 10 mld dol. _ _ rocznie, które miałyby zostać przyznane gospodarkom wschodzącym na walkę z globalnym ociepleniem _ - dodał. _ _Meles dodał, że zgoda między Afryką Unia Europejska jest _ niemal całkowita _. |

bEKMOwMt
bEKMOwMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)