Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie wspólnego stanowiska ws. inwigilacji przez USA

0
Podziel się:

Komisja Europejska uważa, że sprawa ta nie powinna opóźnić negocjacji na temat umowy o wolnym handlu między UE i USA.

Nie będzie wspólnego stanowiska ws. inwigilacji przez USA
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)
bESiVxVh

Ambasadorzy państw UE dokonają pojutrze wymiany informacji na temat podejrzeń, że Stany Zjednoczone inwigilują unijne instytucje, lecz nie będą w stanie zająć wspólnego stanowiska w tej sprawie, o co apelował prezydent Francji Francois Hollande (na zdjęciu). Informuje o tym agencja AFP, powołując się na liczne źródła unijne.

Komisja Europejska uważa, że sprawa ta nie powinna opóźnić negocjacji na temat umowy o wolnym handlu między UE i USA, które mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.

_ Wspólnego stanowiska w tej sprawie nie ma _ - powiedziało we wtorek źródło dyplomatyczne, sugerując, że Unia jest podzielona co do tego, jak należy postąpić.

bESiVxVj

Wcześniej tego dnia prezydent Francji w czasie konferencji prasowej z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite powiedział, że _ Europa musi mieć uzgodnione wspólne stanowisko _ co do wymagań, jakie należy postawić, i wyjaśnień, których należy zażądać (od USA). Grybauskaite, której kraj od 1 lipca sprawuje unijne przewodnictwo, dodała, że konsultuje się w tej sprawie z Komisją Europejską. _ Domagamy się różnych informacji od Stanów Zjednoczonych _, które zadeklarowały _ gotowość do współpracy _ - dodała. Według niej UE jest _ zaniepokojona _ i za ważną uważa _ ochronę prywatnych informacji swoich obywateli _.

W poniedziałek Hollande mówiąc o doniesieniach na temat szpiegowania UE przez USA, oświadczaył że Francja _ nie może zaakceptować zachowania tego rodzaju _ i że trzeba temu natychmiast położyć kres.

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy namawiał do powściągliwości. _ Trzeba dysponować wszelką informacją, nim się wysunie zarzuty _ - sugerował we wtorek w Parlamencie Europejskim, podkreślając, że jeśli domniemania okażą się faktem, będzie należało działać, a on użyje innych słów.

USA dostarczą swym europejskim sojusznikom wszelkich informacji w sprawie elektronicznej inwigilacji, o którą oskarżana jest amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - zapewnił w poniedziałek prezydent Barack Obama podczas wizyty w Tanzanii.

bESiVxVp

W weekend niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _ podał, powołując się na byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie udzieli azylu Snowdenowi Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu.
Snowden wystąpił o azyl polityczny w Norwegii Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował, że Snowden poprosił o azyl 19 państw.
Snowden w końcu przerywa milczenie Była to pierwsza wypowiedź Snowdena od czasu przyjazdu do Moskwy.
bESiVxVK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)