Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lekarze
21.12.2010 13:12

Nie ma porozumienia. Lekarze zamkną gabinety?

Spotkanie Donalda Tuska i Ewy Kopacz z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego zakończyło się fiaskiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

Spotkanie szefa rządu Donalda Tuska i minister zdrowia Ewy Kopacz z przedstawicielami Federacji Porozumienie Zielonogórskie zakończyło się fiaskiem. Lekarze rodzinni z PZ od podniesienia stawki za świadczenia uzależniają podpisanie kontraktów z NFZ na 2011 rok.

Porozumienie Zielonogórskie o możliwość spotkania z premierem poprosiło w poniedziałek. _ - Zwracamy się do pana, jako osoby odpowiedzialnej za ponad 38 milionów Polaków, gdyż z rosnącym niepokojem obserwujemy działania podejmowane przez resort zdrowia kierowany przez panią minister Ewę Kopacz _ - oświadczyło _ Porozumienie _.

_ Porozumienie _ przestrzega, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, lekarze rodzinni zrzeszeni w federacji nie podpiszą kontraktów z NFZ na 2011 rok. Porozumienie Zielonogórskie domaga się wzrostu o 72 grosze tzw. stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie stawka wynosi 8 zł.

NFZ podkreśla, że nie ma pieniędzy na taką podwyżkę. Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad medyków należących do _ Porozumienia _, które zrzesza ponad 14 tys. lekarzy. NFZ zapowiada, że tym lekarzom, którzy nie podpiszą kontraktu, zostaną wypowiedziane umowy na wypisywanie recept leków refundowanych.

Lekarze chcą więcej, ale pieniędzy nie ma

Porozumienie Zielonogórskie domaga się podwyższenia stawki za świadczenie, gdyż zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ (wydanym na podstawie rozporządzenia MZ), od stycznia 2011 r. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych grup pacjentów - dzieci i młodzieży. Dane będą dotyczyły m.in. liczby wizyt domowych lekarzy i pielęgniarek oraz obowiązkowych szczepień. Świadczenia te stanowią 5 proc. z 1,35 mln świadczeń udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Według nieoficjalnych informacji, nie będzie dodatkowych środków na świadczenia wykonywane w podstawowej opiece zdrowotnej. Możliwe są natomiast zmiany dotyczące obowiązków sprawozdawczych lekarzy pierwszego kontaktu.

Wiceminister zdrowia stracił stanowisko

Premier Donald Tusk przyjął wczoraj dymisję wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, który już w piątek podał się do dymisji.

Powodem dymisji Twardowskiego miał być właśnie spór o kontrakty z NFZ na 2011 rok lekarzy rodzinnych skupionych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz opóźnienie wejścia w życie listy leków refundowanych, na której miały znaleźć się analogi insulinowe.

| Porozumienie Zielonogórskie to federacja związków pracodawców ochrony zdrowia, głównie działających w podstawowej opiece zdrowotnej, którzy jesienią 2003 roku sprzeciwili się warunkom kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zaproponowanym przez NFZ. Na początku 2004 r. gabinety lekarzy zrzeszonych w PZ były zamknięte. Obecnie do porozumienia należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw - ponad 14 tys. lekarzy. Wyjątkiem jest Zachodniopomorskie. PZ deklaruje, że jego celem jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów oraz reprezentowanie środowiska lekarzy wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia: NFZ, Ministerstwa Zdrowia, władz i administracji państwowej, samorządów terytorialnych oraz związków zawodowych pracowników. |
| --- |

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t17695.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiceminister;zdrowia;stracil;stanowisko,122,0,740730.html) Wiceminister zdrowia stracił stanowisko Premier przyjął dymisję Marka Twardowskiego. Poszło o kontakty dla lekarzy rodzinnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t85644.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lekarze;zamkna;gabinety;licza;na;premiera,59,0,740411.html) Lekarze zamkną gabinety? Liczą na premiera Rząd nie wie, w jak dramatycznej sytuacji jest podstawowa opieka zdrowotna - twierdzą.
Tagi: lekarze, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz