Notowania

blida
24.06.2010 15:45

Nie ma ugody ws. zadośćuczynienia za śmierć Blidy

Rodzina domaga się 200 tys. zł odszkodowania i renty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Nie doszło do sądowej ugody w sprawie renty i zadośćuczynienia dla męża Barbary Blidy, Henryka. Przed sądem w Katowicach pełnomocnicy Prokuratury Okręgowej w Katowicach i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odrzucili wezwanie do ugody.

Wdowiec domagał się zadośćuczynienia w wysokości 200 tys. i renty w wysokości 7 tys. zł miesięcznie.

Była posłanka kilku kadencji i minister budownictwa za rządów SLD Barbara Blida zastrzeliła się w swoim domu 25 kwietnia 2007 r. podczas próby zatrzymania przez ABW w związku z tzw. aferą węglową. Zdaniem prokuratury, miała pośredniczyć w przekazaniu łapówki. Śledztwo w tej sprawie prowadziła katowicka Prokuratura Okręgowa.

Pełnomocniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Elżbieta Odyjas wyraziła w imieniu szefa ABW _ głębokie ubolewanie z powodu tragicznej śmierci Barbary Blidy _. Jak powiedziała, szef ABW nie widzi jednak podstaw do zawarcia ugody w obecnym stanie sprawy.

_ - Wobec funkcjonariuszy ABW toczą się jeszcze postępowania karne, nie zostały jeszcze prawomocnie zakończone, a zatem szef ABW nie widzi podstaw, by rozpocząć rokowania i negocjacje w przedmiocie zawarcia jakiejkolwiek ugody _ - podsumowała.

Reprezentujący Prokuraturę Okręgową w Katowicach mec. Zenon Kasznia powiedział przed sądem, że prokuratura też nie widzi możliwości zawarcia ugody. Wskazał, że nie uznaje ona argumentu o bezprawności prowadzonych wobec Barbary Blidy działań.

Pełnomocnik Henryka Blidy mec. Bartłomiej Piotrowski powiedział, że dalsze kroki w tej sprawie uzależnia od decyzji klienta. Przyznał, że najrozsądniejszym wyjściem będzie poczekanie do rozstrzygnięcia sądowego postępowania wobec funkcjonariuszy ABW.

_ Bezpośrednim efektem dzisiejszego posiedzenia sądu jest natomiast przerwanie ewentualnego biegu przedawnienia. Wniosek został złożony, rozpoznany, więc termin przedawnienia biegnie od dziś _ - podkreślił.

Kilka wątków związanych z tragiczną śmiercią byłej minister Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: blida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz