Notowania

serbia
06.06.2011 19:34

"Nie trzeba już opóźniać wstąpienia Serbii do Unii Europejskiej"

Prezydent Cypru Dimitris Christofias, którego kraj w drugiej połowie 2012 roku obejmie przewodnictwo UE uważa, że po aresztowaniu Mladicia, nie trzeba już opóźniać otwarcia rozmów akcesyjnych z Serbią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergeibach/Dreamstime)

Prezydent Cypru Dimitris Christofias, którego kraj w drugiej połowie 2012 roku obejmie przewodnictwo UE uważa, że nie trzeba już opóźniać otwarcia rozmów akcesyjnych z Serbią.

_ - Mamy nadzieję, że aresztowanie przez serbskie władze Ratko Mladicia i przekazanie go do Hagi, aby rozpocząć proces, przyczyni się w znacznej mierze do pojednania na Bałkanach _ - oświadczył cypryjski prezydent.

Premier Serbii Mirko Cvetković, który przebywa na Cyprze z trzydniową wizytą, dodał, że _ nie znajdzie się już żadne usprawiedliwienie opóźnienia decyzji o wszczęciu przez UE rozmów akcesyjnych z Serbią _.

Cypr i Serbia, dwa kraje prawosławne, są bliskimi sojusznikami. Belgrad bardzo liczy na poparcie Nikozji w sprawie integracji z UE. Prezydent Cypru podziela nadzieje Serbii, że rozmowy akcesyjne mogłyby się rozpocząć w lipcu 2012 roku, gdy Nikozja rozpocznie półroczne rotacyjne przewodnictwo w UE.

Cypr, członek UE od 2004 roku, jest jednym z pięciu krajów Unii, które nie uznały niepodległości Kosowa, z uwagi na własne problemy polityczne. Wyspa podzielona jest od 1974 roku, po przejęciu północnej części przez armię turecką w wyniku przewrotu dokonanego przez nacjonalistycznych Greków cypryjskich dążących do połączenia kraju z Grecją.

W grudniu przywódcy państw UE powinni wypowiedzieć się co do otrzymania przez Serbię statusu kandydata do UE i terminu rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Belgradem.

Mladić, były przywódca Serbów bośniackich, oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995, został zatrzymany 26 maja w północnej Serbii po prawie 16 latach ukrywania się i przekazany do Hagi, do międzynarodowego trybunału ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t80043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rasmussen;zaprasza;serbow;do;wspolpracy,136,0,841608.html) Rasmussen zaprasza Serbów do współpracy Sekretarz Generalny NATO podkreślił, że aresztowanie gen. Ratko Mladicia jest bardzo ważnym krokiem w kierunku integracji z NATO i UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t141118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mladic;po;szesciu;latach;znow;ma;emeryture,150,0,845718.html) Mladić po sześciu latach znów ma emeryturę Na zablokowane od 2005 roku konto emerytalne sądzonego w Hadze byłego dowódcy Serbów bośniackich co miesiąc wpływa około 800 euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;popiera;wejscie;serbii;do;ue,6,0,808966.html) Francja popiera wejście Serbii do UE Oba kraje podpisały porozumienie o partnerstwie strategicznym.
Tagi: serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz