Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie żyje pianistka Barbara Hesse-Bukowska

0
Podziel się:

Barbara Hesse-Bukowska - pianistka i pedagog, laureatka II nagrody w
Konkursie Chopinowskim z 1949 r. - zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek, miała 83 lata -
poinformował PAP jej kuzyn, dziennikarz muzyczny Stanisław Bukowski.

*Barbara Hesse-Bukowska - pianistka i pedagog, laureatka II nagrody w Konkursie Chopinowskim z 1949 r. - zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek, miała 83 lata - poinformował PAP jej kuzyn, dziennikarz muzyczny Stanisław Bukowski. *

Barbara Hesse-Bukowska pochodziła z rodziny o tradycjach muzycznych, ojciec jej był skrzypkiem i dyrygentem, matka grała na fortepianie i uczyła gry, dziadek zajmował się strojeniem fortepianów.

Hesse-Bukowska rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod kierunkiem matki w wieku lat sześciu. Swój pierwszy występ publiczny dała 1 lipca 1945 r. w Łodzi. Tam z miejscową orkiestrą zagrała utwory Fryderyka Chopina.

Cztery lata później wykonanie utworów tego kompozytora zapewniło jej II nagrodę w IV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1949 r.

W 1953 r. otrzymała V nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Marguerite Long i Jacquesa Thibaud w Paryżu. Pięć lat później jako stypendystka rządu polskiego doskonaliła swoją grę u Artura Rubinsteina w Paryżu.

W kolejnych latach występowała na scenach na całym świecie, występowała - poza Portugalią i Monako - we wszystkich krajach europejskich. Grała w towarzystwie uznanych dyrygentów, m.in. Mikołaja Anosowa, Hermanna Abendrotha, Adriana Boulta, Enrique'a Batiza, Henryka Czyża, Jerzego Katlewicza, Jana Krenza, Witolda Rowickiego, Stanisława Skrowaczewskiego.

Brała udział w międzynarodowych festiwalach w Dubrowniku, Dusznikach, Gamingu, Gandawie, Pradze, Warszawie, Wiedniu. Odbyła też tournee jako solistka Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie i Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Jako juror uczestniczyła w pracach jury Konkursu Chopinowskiego w 1985, 1990 i 1995 r.

Wykładała w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, następnie do emerytury była profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie. Do jej uczniów należeli m.in. Janusz Olejniczak i Włodzimierz Pawlik.

Hesse-Bukowska była związana przez wiele lat z Międzynarodowym Festiwalem "Chopin w barwach jesieni" w Antoninie oraz stworzonym i sponsorowanym przez siebie Festiwalem Pianistycznym w Busku Zdroju.

Jej syn Maciej Piotrowski jest także pianistą i profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina (dawna akademia) w Warszawie.(PAP)

mce/ abe/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)