Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niebo w lutym

0
Podziel się:

Tegoroczny luty nie obfituje w dużą liczbę ciekawych zjawisk
astronomicznych. Główną atrakcją nocy w najbliższym miesiącu będzie Saturn zbliżający się do
kwietniowej opozycji.

Tegoroczny luty nie obfituje w dużą liczbę ciekawych zjawisk astronomicznych. Główną atrakcją nocy w najbliższym miesiącu będzie Saturn zbliżający się do kwietniowej opozycji.

W lutym zaczynamy już wyraźnie odczuwać wydłużenie się dnia, którego w tym miesiącu przybędzie prawie dwie godziny. W Warszawie, 1 lutego Słońce wschodzi o godzinie 7:17, a zachodzi o 16:22. Natomiast 28 lutego wschód możemy obserwować o 6:25, a zachód o 17:13. W lutym nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Ryb.

Kolejność faz Księżyca jest w lutym następująca: nów - 3 II o godz. 3:31, pierwsza kwadra - 11 II o godz. 8:18, pełnia - 18 II o godz. 9:36 i ostatnia kwadra - 25 II o godz. 0:26. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 19 lutego o godzinie 8:28, a najdalej 7 lutego o godzinie 0:14.

Merkury, Mars, Uran, Neptun i Pluton znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w lutym są albo bardzo trudne, albo niemożliwe.

Nad ranem, nisko nad południowo-wschodnim horyzontem odnajdziemy jasną Wenus. Z jej obserwacjami lepiej nie czekać, bo warunki z czasem znacząco się pogorszą. Na początku miesiąca, godzinę przed wschodem Słońca widać ją na wysokości 13 stopni. Pod koniec lutego wysokość ta spada do tylko 7 stopni.

Pogarszają się także warunki do obserwacji Jowisza, którego, dla odmiany, możemy obserwować wieczorem. Świeci on w konstelacji Ryb. Godzinę po zachodzie Słońca dojrzymy go, na początku miesiąca, około 30 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, a na końcu już niespełna 20 stopni.

W przypadku Saturna warunki do obserwacji poprawiają się, bo planeta z dnia na dzień zbliża się do kwietniowej opozycji. Obecnie "Władca Pierścieni" świeci w gwiazdozbiorze Panny i jest widoczny w drugiej połowie nocy.

W lutym w okolicach opozycji znajdują się dwie jasne planetoidy. Są to (7) Iris oraz (44) Nysa. Pierwszą z nich odnajdziemy w konstelacji Raka, a drugą w Lwie. Ich jasności zawierają się w przedziale 8-9 wielkości gwiazdowych, a więc są dostrzegalne przez lornetkę lub niewielki teleskop.

W lutym nie ma aktywnego dużego roju meteorów. Można jednak liczyć na zjawiska ze słabego źródła związanego z antyhelionem, które daje meteory zdające się wybiegać z południowej części konstelacji Lwa.(PAP)

aol/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)