Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niebo w marcu

0
Podziel się:

W marcu panują świetne warunki do obserwacji Saturna, a także czterech ciał
z pasa głównego planetoid: Ceres, Westy, Pallas i Herculiny - poinformował dr Arkadiusz Olech z
Centrum Astronomicznego PAN.

W marcu panują świetne warunki do obserwacji Saturna, a także czterech ciał z pasa głównego planetoid: Ceres, Westy, Pallas i Herculiny - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Ostatnie dni miesiąca to czas, w którym możemy spróbować dojrzeć Merkurego. Wieczorem, ok. godziny po zachodzie Słońca, widać go niespełna 10 stopni nad zachodnim horyzontem. Planeta jest jasna i nie powinno być problemów z dostrzeżeniem jej nawet w łunie wieczornej.

O podobnej porze i w podobnym miejscu na sferze niebieskiej znajdziemy Wenus. Jest ona jednak on Merkurego znacznie jaśniejsza i warunki do jej obserwacji, w ciągu miesiąca, wyraźnie się poprawiają.

Mars oddala się od Ziemi, przez co jego blask, na przestrzeni najbliższego miesiąca, maleje. Planeta będzie jednak doskonale widoczna przez pierwszą połowę nocy, kiedy to świeci w konstelacji Raka.

Jowisz, podobnie jak Uran i Neptun, znajdują się na niebie blisko Słońca i ich obserwacje w marcu nie są możliwe.

Ze względu ma marcową opozycję, mamy bardzo dobre warunki do obserwacji Saturna. Planeta jest widoczna przez całą noc w konstelacji Panny. Przez amatorskie teleskopy można próbować dojrzeć szczegóły na powierzchni planety, jej pierścienie oraz najjaśniejsze księżyce.

Chcąc zobaczyć planetę karłowatą Pluton musimy wyposażyć się w teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 15-20 centymetrów, wstać nad ranem i poszukiwać jej w konstelacji Węża.

Druga planeta karłowata - Ceres znajduje się pobliżu opozycji i jest widoczna w gwiazdozbiorze Strzelca. Można będzie ją zobaczyć przez większą lornetkę lub teleskop. Z podobnym blaskiem świeci planetoida Pallas, która w marcu przemieszcza się na tle gwiazd z konstelacji Węża. Wyraźnie od niej jaśniejsza będzie Westa, która niedawno przebywała w opozycji. Wciąż widać ją w gwiazdozbiorze Lwa. Kolejna jasna planetoida, którą widać w marcu, to Herculina, która przesuwa się na tle konstelacji Warkocza Bereniki.

W marcu nie mamy do czynienia z żadnym dużym rojem meteorów. Ze spadających gwiazd będą tylko te z rozmytego roju Wirginidów, których maksimum aktywności przypada na 24 marca.

W marcu szybko przybywa dnia. Na początku miesiąca Słońce wzejdzie w Warszawie o godzinie 6:23, a zajdzie o 17:16. 31 marca nasza dzienna gwiazda pojawi się na horyzoncie o godzinie 6:14 (już po zmianie czasu na letni), a zniknie za nim o 19:08.

Wiosna rozpocznie się w tym roku 20 marca o godzinie 18:32, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.(PAP)

(więcej w Serwisie Naukowym PAP)

aol/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)