Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niebo w styczniu

0
Podziel się:

Styczeń szykuje nam na niebie wiele atrakcji, a pośród nich maksimum
aktywności Kwadrantydów i częściowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce.

Styczeń szykuje nam na niebie wiele atrakcji, a pośród nich maksimum aktywności Kwadrantydów i częściowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce.

Po przesileniu zimowym dni stają się coraz dłuższe. W Warszawie, w pierwszy dzień Nowego Roku, Słońce wzejdzie o 7.45, a zajdzie o 15.34, natomiast 31 stycznia wschód Słońca nastąpi o 7.19, a zachód o 16.20. W styczniu nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Wodnika.

3 stycznia o godzinie 20 naszego czasu, Ziemia znajdzie się w peryhelium, czyli w punkcie swojej orbity najbliższym Słońcu i oddalonym od niego o 147 milionów kilometrów.

4 stycznia rankiem wystąpi częściowe zaćmienie Słońca. Będzie ono widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Faza maksymalna będzie widoczna w północnej Szwecji. W Polsce zaćmienie będzie widać tylko rano. Faza maksymalna wystąpi o godzinie 9.36 na wysokości 10 stopni nad horyzontem.

Kolejność faz Księżyca w styczniu jest następująca: nów - 4 stycznia o godz. 10.03, pierwsza kwadra - 12 stycznia o godz. 12.31, pełnia - 19 stycznia o godz. 22.21 i ostatnia kwadra - 26 stycznia o godz. 13.57. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 22 stycznia o godzinie 1.11, a najdalej 10 stycznia o godzinie 6.39.

Styczeń to dobry miesiąc do obserwacji Merkurego, który świeci nad ranem nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. Najlepsze warunki wystąpią na początku miesiąca, kiedy planeta, godzinę przed wschodem Słońca, świeci na wysokości 7 stopni.

Trochę powyżej i na zachód od Merkurego znajdziemy bardzo jasną Wenus. Gwiazda Poranna świeci około 20 stopni nad horyzontem i ze względu na jej duży blask nie będzie żadnych problemów z jej odnalezieniem.

Mars, Neptun i Pluton znajdują się na niebie bardzo blisko Słońca i ich obserwacje w styczniu nie są możliwe.

Jowisz znajdzie się na granicy konstelacji Ryb i Wodnika. Widać go wieczorem, około 30 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. W odległości 1-2 stopni od Jowisza świeci Uran. W dobrych warunkach można go dojrzeć gołym okiem, ale ze względu na jego słaby blask, do obserwacji lepiej użyć teleskopu lub lornetki.

W drugiej połowie nocy bez problemów dojrzymy Saturna, który świeci w konstelacji Panny.

Dysponując lornetką możemy pokusić się o obserwacje planetoidy (7) Iris, którą widać w konstelacji Raka. Jej blask zmienia się w zakresie 7.9 - 8.3 wielkości gwiazdowych.

W pierwszej dekadzie stycznia możemy podziwiać meteory z jednego z najciekawszych i najaktywniejszych rojów nieba - Kwadrantydów. Standardowe maksimum aktywności oczekiwane jest około godziny 2 w nocy z 3 na 4 stycznia, a więc w czasie bardzo korzystnym dla obserwatorów w Polsce. Niektóre modele ewolucji strumienia Kwandratydów pokazują jednak, że maksimów może być więcej. Jeśli się pojawią, powinniśmy ich oczekiwać już od godz. 22 dnia 3 stycznia do nawet 7 rano dnia 4 stycznia. Warunki do obserwacji w tym roku są doskonałe, bo maksimum pokrywa się z nowiem Księżyca.(PAP)

aol/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)