Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niedziela
16.03.2008 18:20

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Spektakl przedstawiający triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy zainaugurował w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spektakl przedstawiający triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy zainaugurował w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W uroczystościach uczestniczyły tysiące wiernych.

Misterium rozpoczęło się nieopodal kaplicy świętego Rafała na kalwaryjskich dróżkach. Jezus, w którego wcielił się brat Kalikst, kleryk II roku kalwaryjskiego wyższego seminarium duchownego, wsiadł na osiołka i wyruszył na szczyt wzniesienia, na którym położony jest klasztor. Towarzyszyli mu apostołowie. Ich role zawsze przypadają przewodnikom kalwaryjskim oraz wiernym.

Jezus wjechał na specjalnie ustawioną scenę, nieopodal kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie. Na niej odegrano scenę wypędzenia kupców ze świątyni.

Niedzielne misterium poprzedziło poświęcenie palm wielkanocnych i uroczysta suma w bazylice.

Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą sceny wieczerzy u Szymona, zdrady Judasza i pojmania Jezusa. Co roku w uroczystościach uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga XVII wieku.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. W 1979 i 2002 roku pielgrzymował tu papież Jan Paweł II, a w 2006 Benedykt XVI. (PAP)

szf/ wkr/

Tagi: niedziela, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz