Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Awaria w zakładzie wzbogacania uranu, ucierpiał pracownik

0
Podziel się

Pracownik jedynego w Niemczech zakładu wzbogacania uranu w Gronau w Nadrenii
Północnej-Westfalii został napromieniowany w wyniku awarii, do której doszło w czwartek - podał w
piątek nadzór atomowy przy ministerstwie ds. energii w Duesseldorfie.

bEhNmDQl

Pracownik jedynego w Niemczech zakładu wzbogacania uranu w Gronau w Nadrenii Północnej-Westfalii został napromieniowany w wyniku awarii, do której doszło w czwartek - podał w piątek nadzór atomowy przy ministerstwie ds. energii w Duesseldorfie.

45-letni mężczyzna został przewieziony na obserwację do kliniki uniwersyteckiej w Muenster. Doznał on szoku, ale obecnie czuje się dobrze, a lekarze nie stwierdzili na razie widocznego uszczerbku na zdrowiu - podała agencja dpa, powołując się na dyrekcję szpitala.

Według przedstawicieli koncernu Urenco, właściciela zakładu w Gronau, awaria nie stworzyła zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Napromieniowane powietrze zostało przefiltrowane i nie wydostało się na zewnątrz. Trwa ustalanie przyczyn wycieku substancji radioaktywnej - heksafluorku uranu.

bEhNmDQn

Zakład w Gronau funkcjonuje od 1985 r. Wzbogaca uran na potrzeby elektrowni atomowych.

Przedstawiciele organizacji ekologicznych zażądali w piątek zamknięcia zakładu. Zdaniem partii Zielonych incydent był kolejnym dowodem na to, że energia jądrowa nie jest bezpieczna.

W Niemczech trwa obecnie debata o wydłużeniu pracy istniejących elektrowni atomowych. Koalicja rządząca chadeków i liberałów opowiada się za odejściem od przyjętego w 2002 r. planu całkowitej rezygnacji z energii jądrowej do 2021 r.

Anna Widzyk (PAP)

bEhNmDQt

awi/ mc/

bEhNmDQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)